PARTNER PORTALU
 • BGK

Czy komornik zajmie pieniądze z 500 plus?

 • pt    18 lutego 2016 - 18:28
Czy komornik zajmie pieniądze z 500 plus?
Choć komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie znaczy, że do takich sytuacji nie dojdzie. (fot.flickr.com/ tomasz przechlewski)

• Choć komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie znaczy, że do takich sytuacji nie dojdzie.
• Pracownicy opieki społecznej doradzają pobieranie świadczenia „do ręki”.
Ustawa o pomocy rodzinom, tzw. program 500+ zmienia także wykaz form pomocy finansowej, które nie podlegają egzekucji.

Należą do nich m.in. świadczenia rodzinne, integracyjne, z pomocy społecznej i Funduszu Alimentacyjnego oraz same alimenty. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. katalog ten zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze (oraz dodatek dla rodzin zastępczych).

Tyle że nawet jeśli komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie oznacza to, że w praktyce tak się nie stanie – pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Komornicy, zwykle nie mają wiedzy jakie środki na zajęte konto wpływają.

Czytaj też: Anna Streżyńska: Program 500+ przetestuje e-administrację

– Mieliśmy już wiele przypadków, gdy osoby pobierające różne świadczenia zgłaszały nam, że po przekazaniu pieniędzy na ich konto bankowe zostały z niego ściągnięte – wskazuje Danuta Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie.

Dodaje, że mają potem problemy z odzyskaniem należnych pieniędzy i ze względu na brak środków do życia zwracają się o przyznanie dodatkowego wsparcia, np. zasiłku celowego.

– Osoby, które mają zadłużenie, zabezpieczają się w ten sposób, że świadczenia są im wypłacane do ręki. Podobnie postępować będą pewnie rodzice uprawnieni do 500 zł na dziecko, chociaż będą musieli co miesiąc przychodzić po pieniądze na dzieci – podkreśla Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie w rozmowie z DGP.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (12)

 • seweryn, 2017-08-27 10:51:04

  (...)
 • nikt24348, 2016-09-12 12:04:16

  Z emerytów można zabrać dlaczego nie z 500plus jedni mogą żyć na koszt państwa i mają wszystko gdzieś czy nikt nie zauważa że u nas źle się dzieje uczymy młodych ludzi nie pracować dają informować pieniądze a potem narzekamy że ZUS nie ma pieniedzy
 • Iwona z Mysłakowic, 2016-06-14 00:19:53

  komornik zabrał mi 500+ bank wnioskował do komornika o zwrot a ten i tak mi ich nie oddał. Po co są te przepisy jak i tak robią sobie co chcą.