• PARTNERZY PORTALU

Czy komornik zajmie pieniądze z 500 plus?

• Choć komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie znaczy, że do takich sytuacji nie dojdzie.
• Pracownicy opieki społecznej doradzają pobieranie świadczenia „do ręki”.
Czy komornik zajmie pieniądze z 500 plus?
Choć komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie znaczy, że do takich sytuacji nie dojdzie. (fot.flickr.com/ tomasz przechlewski)

Ustawa o pomocy rodzinom, tzw. program 500+ zmienia także wykaz form pomocy finansowej, które nie podlegają egzekucji.

Należą do nich m.in. świadczenia rodzinne, integracyjne, z pomocy społecznej i Funduszu Alimentacyjnego oraz same alimenty. Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. katalog ten zostanie poszerzony o świadczenie wychowawcze (oraz dodatek dla rodzin zastępczych).

Tyle że nawet jeśli komornik z mocy prawa nie będzie mógł zająć 500 zł na dziecko, to nie oznacza to, że w praktyce tak się nie stanie – pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Komornicy, zwykle nie mają wiedzy jakie środki na zajęte konto wpływają.

Czytaj też: Anna Streżyńska: Program 500+ przetestuje e-administrację

– Mieliśmy już wiele przypadków, gdy osoby pobierające różne świadczenia zgłaszały nam, że po przekazaniu pieniędzy na ich konto bankowe zostały z niego ściągnięte – wskazuje Danuta Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie.

Dodaje, że mają potem problemy z odzyskaniem należnych pieniędzy i ze względu na brak środków do życia zwracają się o przyznanie dodatkowego wsparcia, np. zasiłku celowego.

– Osoby, które mają zadłużenie, zabezpieczają się w ten sposób, że świadczenia są im wypłacane do ręki. Podobnie postępować będą pewnie rodzice uprawnieni do 500 zł na dziecko, chociaż będą musieli co miesiąc przychodzić po pieniądze na dzieci – podkreśla Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie w rozmowie z DGP.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

 

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do komorników powinno się strzelać

Żeby Polska była Polską, 2016-04-17 09:25:33 odpowiedz

Ludzie !!! To Wy jeszcze nie wiecie, że "dzięki" "poprawności politycznej" Tuska, KOMORNICY w Polsce oraz urzędy kontroli skarbowej, urzędy skarbowe, wydziały finansowe urzędów miast i gmin oraz wszystkie banki, TO JEDNA WIELKA SITWA, która służy do gnębienia biednych, bezrobotny...ch albo mało zarabiających Polaków ??? Popatrzcie tylko na to co się dzieje i pieniądze z 500 + pobierajcie prosto z kasy i trzymajcie w skarpetach, bo inaczej to będziecie właśnie kontrolowani przez banki i komorników. To oni tylko zrobią biznes. rozwiń

pięćsetkowy, 2016-04-07 14:41:01 odpowiedz

Banki jak bylo co miesiac na koncie pare tysiecy byly ok jak stracilem prace okazalo sie ze wszelkie ubezpieczenia na wypadek utraty pracy przy kredytach wyparowaly. I teraz chocbym mial do konca zycia ukrywac dochody to zlamanej zlotowki nie dam do banku i zadnemu komornikowi tez . niech sie gonia.

zawiedziony bankami, 2016-04-07 12:06:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE