PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy PiS zaryzykuje referendum w sprawie odwołania Truskolaskiego?

  • pt    24 sierpnia 2016 - 16:09
Czy PiS zaryzykuje referendum w sprawie odwołania Truskolaskiego?
Tadeusz Truskolaski (fot.ptwp.pl)

• Mające większość w białostockiej radzie miejskiej Prawo i Sprawiedliwość może doprowadzić do referendum w sprawie odwołania prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
• Czy jednak PiS zaryzykuje, bo do pewności, że referendum się uda, jest daleko.
Tadeusz Truskolaski trzecią kadencję sprawuje urząd prezydenta Białegostoku, od 2014 rządzi jednak nie mając poparcia większości w Radzie Miasta.

Ostatnio, białostoccy radni nie udzieli prezydentowi absolutorium za poprzedni rok, a podtrzymanie tej decyzji przez RIO otworzyło drogę do przyjęcia uchwały w sprawie referendum odwoławczego.

Problemu z tym być nie powinno, bo PiS ma większość w radzie (16 radnych z 28), ale lokalne media spekulują, że partia nie ma odpowiedniego kandydata, który mógłby zastąpić obecnego prezydenta.

Referendum odwoławcze

Jest jeszcze jeden problem: jak pokazuje praktyka nie jest łatwo zachęcić mieszkańców do udziału w referendum. Większość z organizowanych ostatnio kończy się niepowodzeniem właśnie z powodu zbyt małej frekwencji.

W Białymstoku do urn musiałoby pójść co najmniej 52 414 osób (3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w drugiej turze wyborów prezydenckich). Trudno powiedzieć czy to realne, w końcu nie przez przypadek

Truskolaski rządzi trzecią kadencję, a nieważność referendum bez wątpienia byłaby odebrana jako klęska Prawa i Sprawiedliwości i triumf prezydenta.

Ryzyko polityczne

Na Podlasiu spekulują więc, że PiS może nie zaryzykować organizowania referendum, mówi się i pisze, że strategiczną decyzję mają podjąć warszawskie władze partii.

- Nie było żadnych podstaw merytorycznych do nieudzielenia mi absolutorium, tylko czysto polityczne. A radni PiS? W zeszłym roku się skompromitowali, w tym roku idą tą samą drogą - mówi Tadeusz Truskolaski portalowi poranny.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.