PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy sędziowie mogą brać udział w naborze na komisarzy wyborczych? MSWiA rozwiewa wątpliwości

  • bad    12 lutego 2018 - 20:00
Czy sędziowie mogą brać udział w naborze na komisarzy wyborczych? MSWiA rozwiewa wątpliwości
MSWiA wyjaśnia wątpliwości związane z procedurą rekrutacji do pełnienia funkcji komisarzy wyborczych. Fot. twitter/MSWiA

Sędziowie również mogą przystąpić do procedury rekrutacji do pełnienia funkcji komisarzy wyborczych – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Resort spraw wewnętrznych i administracji przypomina, jakie są wymagania dotyczące sędziów - kandydatów do pełnienia funkcji komisarzy wyborczych.

Czytaj też: Sejm: Wybory samorządowe zagrożone. "Zhakowane lub przesunięte o rok"

Kandydaci powinni spełniać następujące kryteria:

- nie prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego;

- nie być kandydatami w wyborach, pełnomocnikami wyborczymi, pełnomocnikami finansowymi, mężami zaufania, urzędnikami wyborczymi ani członkami komisji wyborczej - w rozumieniu ustawy - Kodeks wyborczy,

- posiadać zgodę uprawnionego podmiotu dotyczącą ubiegania się o dodatkowe zatrudnienie.

Ministerstwo dodaje, że chętni powinni przesłać aplikacje (elektronicznie i wersji papierowej) w terminie do 26 lutego 2018 r. (decyduje data wpływu do urzędu) w wersji elektronicznej na adres: komisarzwyborczy@mswia.gov.pl; w wersji papierowej na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa, z dopiskiem na kopercie np. „rekrutacja – komisarz wyborczy”.

Czytaj też: Czy nowe przepisy zwiększą udział obywateli w sprawowaniu władzy?

Aplikacje w wersji papierowej powinny zawierać oryginały własnoręcznie podpisanych oświadczeń oraz kopię aktu powołania na stanowisko sędziowskie potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Osoby, które spełnią wymagania formalne zostaną powiadomione e-mailem.

MSWiA przypomina, że wszyscy  chętni kandydaci mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, które odbędzie się w Warszawie w dwóch terminach: 24 lutego oraz 25 lutego 2018 r. Warunkiem jest szybka rejestracja kandydata na wskazany adres: rejestracja@nist.gov.pl. Rejestracja na szkolenie jest możliwa do 21 lutego. 

Szkolenie zakończy się egzaminem ze znajomości wiedzy z zakresu prawa wyborczego, który odbędzie się w Warszawie w dniu 3 marca 2018 r. Sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi, nie  muszą przystępować do egzaminu. Natomiast do egzaminu muszą przystąpić pozostali kandydaci. Rejestracja na egzamin jest możliwa do 28 lutego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.