PARTNER PORTALU
  • BGK

Dalszy ciąg sądowego sporu o mandat prezydenta Radomia

  • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 11:07
Dalszy ciąg sądowego sporu o mandat prezydenta Radomia
Prezydent Radomia złożył do WSA w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu o oddaleniu jego wniosku o wyłączenie sędziego sprawozdawcy. Fot. Shutterstock.com

Prezydent Radomia złożył do WSA w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu o oddaleniu jego wniosku o wyłączenie sędziego sprawozdawcy, który miał rozpatrywać skargę Radosława Witkowskiego na zarządzenie wojewody dot. stwierdzenia wygaśnięcia prezydenckiego mandatu.
• Sprawa wygaszenia mandatu prezydenta Radomia wiąże się z wnioskiem CBA. Według funkcjonariuszy Biura Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji.

• W ocenie prezydenta Radomia i jego pełnomocnika, Witkowski pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej w spółce, która nie była wówczas w pełni własnością Skarbu Państwa, tylko dlatego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa toczyła spór, czy przysługują jej te udziały. Dlatego też - podkreślają - mógł on, jako prezydent miasta, jednocześnie pełnić swoją funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

• Prezydent Radomia zaznaczył, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące oraz odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

To dalszy ciąg sądowego sporu o wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia. Zażalenie trafi teraz do rozpatrzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Uzasadniając wniosek o wyłączenie sędziego sprawozdawcy pełnomocnik Witkowskiego mec. Michał Królikowski stwierdził, że uczynił to "by postępowanie cieszyło się przymiotem dostatecznej bezstronności orzekającego sądu".

Jak dowodził, sprawa Witkowskiego trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego znacznie szybciej niż inne. Jego zdaniem przewodniczący radomskiego wydziału WSA w Warszawie, będący jednocześnie sędzią sprawozdawcą w tej sprawie, wyznaczając rozprawę Witkowskiego poza kolejnością, potraktował ją priorytetowo. - Świadczy to o potraktowaniu prezydenta Witkowskiego w sposób odmienny, czy też naruszający wprost zasady równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości - uzasadniał mecenas.

W październiku sąd oddalił wniosek. 5 grudnia wpłynęło zażalenie na to postanowienie sądu. - Jeśli sędzia sprawozdawca uzna, że nie ma przesłanek do uchylenia tego postanowienie w trybie autokorekty, wówczas zażalenie zostanie przekazane do rozpatrzenia przez NSA - poinformował wydział komunikacji WSA w Warszawie.

Sprawa wygaszenia mandatu prezydenta Radomia wiąże się z wnioskiem CBA. Według funkcjonariuszy Biura Radosław Witkowski, wbrew zakazowi wynikającemu z przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej, przez cztery miesiące 2015 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy, w której - zdaniem CBA - udział Skarbu Państwa nie przekraczał 50 proc. liczby akcji. Stanowisko CBA podzielił wojewoda mazowiecki i na tej podstawie wydał zarządzenie zastępcze w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia.

W ocenie prezydenta Radomia i jego pełnomocnika, Witkowski pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej w spółce, która nie była wówczas w pełni własnością Skarbu Państwa, tylko dlatego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa toczyła spór, czy przysługują jej te udziały. Dlatego też - podkreślają - mógł on, jako prezydent miasta, jednocześnie pełnić swoją funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.