PARTNER PORTALU
  • BGK

Darłowo: Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 10:53
Darłowo: Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych
Wójt Darłowa przyznał, że niepokoi go utrzymujący się wciąż wysoki poziom wody. (zdj. ilustracyjne, Darłowo/Facebook)

W gminie Darłowo trwa akcja umacniania wałów przeciwpowodziowych na rzekach Grabowa i Bagienica. Szacuje się, że ponad 300 ha okolicznych polderów i upraw rolnych znalazło się pod wodą, a 40 gospodarstw zostało podtopionych.
"Rano wznowiliśmy akcję przeciwpowodziową z udziałem żołnierzy i strażaków, którzy dowożą worki z piaskiem w miejsce wyrwy w wale, która została wczoraj wstępnie zabezpieczona" - powiedział w piątek (25 sierpnia) wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski.

"Worki z piaskiem mają uszczelnić i wzmocnić wał w okolicy wsi Porzecze. Mniejsze wyrwy w wale przy rzece Bagienicy są opanowane przez zarząd melioracji. Przed godz. 10 do akcji zostanie włączony helikopter" - wyjaśnił. Planowane są także kontrole szczelności wałów.

Wójt Głażewski przyznał, że niepokoi go utrzymujący się wciąż wysoki poziom wody. "Na rzece Grabowej stan wody nie obniżył się. Rozlewisko zmienia trochę swój nurt i jest to spowodowane naturalnym ukształtowaniem terenu" - dodał.

Jak zaznaczył "obecnie nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi, żadne gospodarstwo nie jest bezpośrednio zagrożone skutkami powodziowymi". "To dla nas piąty dzień, kiedy walczymy ze skutkami nawałnicy. Wyrwa w wale okazała się większa, niż początkowo sądziliśmy, jej głębokość sięgała 3 m, a długość 15 m. Podtopione zostały miejscowości Porzecze, Żabowo Morskie czy Rusko" - wymienił Głażewski.

W czwartek w akcji przeciwpowodziowej na rzece Grabowej brało udział 50 żołnierzy, 80 strażaków, pracownicy Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie oraz wolontariusze. Do działań został włączony wojskowy helikopter, który ponad 60 razy dowoził wielkie worki z piachem, każdy o wadze ok. 800 kg. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.