PARTNER PORTALU
  • BGK

Data wyborów samorządowych 2018 pod znakiem zapytania

  • bad    23 marca 2017 - 19:26
Data wyborów samorządowych 2018 pod znakiem zapytania
Najbliższe wybory samorządowe wypadają 11 listopada 2018, w Święto Niepodległości. To niefortunny termin? Fot. Flickr

Posłowie nie chcą, by najbliższe wybory samorządowe odbywały się 11 listopada 2018, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wystosowali w tej sprawie dezyderat do rządu.
Kodeks wyborczy ściśle określa datę wyborów prezydentów, burmistrzów, wójtów i rad gminnych, miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich. Premier musi wyznaczyć je w ostatnim dniu wolnym przed zakończeniem kadencji samorządów. Nie ma więc tu pola manewru, jak w przypadku na przykład terminu głosowania do Sejmu.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński o przygotowaniach do wyborów samorządowych

Na problem zwrócił uwagę autor petycji, która w ubiegłym roku trafiła do Sejmu. Dotyczyła ona zmiany art. 371 par. 1 Kodeksu wyborczego.

- Żądanie w petycji dotyczyło zmiany tego przepisu ze względu na sztywny zapis, zawarty w tym artykule mówiący o tym, że prezes Rady Ministrów określa datę wyborów na ostatni dzień przypadający przed zakończeniem kadencji – wyjaśnia poseł Bogdan Latosiński z PiS.

- Biorąc pod uwagę wybory przeprowadzone w 2014 roku, jak również nachodzące wybory w 2018 roku, data ta przypada na 11 listopada. Jest to data związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę tego wydarzenia – dodaje poseł Latosiński.

Autor proponuje zmianę tego zapisu, by móc wybory przenieść na inny termin. Sejmowa komisja ds. petycji uznała, że jest to słuszne żądanie i w dezyderacie zwraca się o wskazanie, czy rząd prowadzi bądź planuje prace legislacyjne w zakresie zmiany terminu wyborów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.