PARTNER PORTALU
  • BGK

Dawid Kostempski o dwóch kadencjach dla polityków: Referendum musi się odbyć, nie możemy milczeć

  • Michał Nowak    1 lutego 2017 - 14:14
Dawid Kostempski o dwóch kadencjach dla polityków: Referendum musi się odbyć, nie możemy milczeć
Dawid Kostempski jest prezydentem Świętochłowic z ramienia PO od 2010 roku. (fot. Facebook)

• Czy wprowadzenie kadencji wśród samorządowców byłoby słuszne? Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, częściowo przystaje na taki pomysł. 

• Uważa jednak, że konieczne jest ogólnopolskie referendum w tej sprawie. Nawet jeśli skończy się ono niepowodzeniem.
Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, popiera pomysł ograniczenia liczby kadencji w samorządach, ale z kilkoma zastrzeżeniami. - Prawo nie działa wstecz i tego powinniśmy się trzymać - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl. - Nie można pozbawić nikogo możliwości kandydowania już od momentu, kiedy wejdą w życie nowe przepisy. Solidarnie należałoby też ograniczyć kadencje radnych, mimo, że jest to organ kolegialny, bo te same osoby w różnych gminach na terenie całego kraju często są wybierane kilkakrotnie przez wiele lat. To powinno też dotyczyć posłów i senatorów – zaznacza prezydent.

Jak dodaje, trzeba się jeszcze zastanowić, czy dwukadencyjność powinna mieć charakter ostateczny i czy po dwóch kadencjach nie można już nigdy więcej kandydować, czy może jednak należy wprowadzić jakiś okres, który musi minąć, żeby ponownie można było startować na fotel prezydenta. - Jestem za tym, żeby nie pozbawiać kogoś możliwości kandydowania w przyszłości, ale należałoby wprowadzić jakiś okres karencji, na przykład dziesięciu lat - podkreśla.

Czytaj też: Zdanowska, Krzystek, Adamowicz, Wiśniewski, Kubicki: tak dla referendum ws. ordynacji wyborczej

Kostempski jest także zwolennikiem przeprowadzenia referendum, w którym społeczeństwo wypowie się na temat ograniczenia kadencji wśród samorządowców, posłów i senatorów. - Jestem za tym, żeby żadna z tych pozbawionych sensu i logiki zmian, nakierowanych wyłącznie na szkodzenie samorządom, oświacie, prokuraturze czy sądom, nie przechodziła w atmosferze milczenia. Referendum to dobre rozwiązanie i na pewno się w nie włączę - zaznacza Kostempski.

Na pytanie czy jest sens przeprowadzać referendum, które zawsze jest kosztowne i rzadko kiedy się udaje, prezydent odpowiada krótko: - Trzeba próbować. Nie ma nic gorszego niż za pomocą zgody milczącej legitymizować szkodliwe działania władzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.