PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja: Dolnośląski wojewoda zmienił nazwy 12 ulic

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 11:52
Dekomunizacja: Dolnośląski wojewoda zmienił nazwy 12 ulic
Uniwersytet Wrocławski protestuje przeciwko zmianie nazwy Bulwaru Kulczyńskiego (Fot. wikipedia.org.pl)

Powołując się na zapisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda dolnośląski zmienił nazwy 12 ulic w regionie. Zmian dokonano m.in. w Bolesławcu, Lwówku Śląskim, Przemkowie i Bielawie.
  • Do tej pory zmieniono nazwy 37 ulic na Dolnym Śląsku. W sumie, tzw. ustawa dekomunizacyjna obejmie prawdopodobnie nazwy 52 ulic.
  • Przeciwko niektórym decyzjom protestują m.in. władze Uniwersytetu Wrocławskiego. 
  • Prezydent Wrocławia zapowiedział, skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego grudniowej nowelizacji ustawy.

W Bolesławcu, Lubinie, Obornikach Śląskich oraz Ruszowie zmieniono nazwę ulicy II Armii Wojska Polskiego; z kolei w Bielawie, Boguszowie Gorcu oraz Lwówku Śląskim - Przodowników Pracy.

To kolejne zarządzenie zastępcze wojewody Pawła Hreniaka ws. zmiany nazw ulic w oparciu o ustawę dekomunizacyjną. Do tej pory wojewoda zmienił w ten sposób łącznie nazwy 37 ulic na Dolnym Śląsku.

W sumie w regionie ustawą dekomunizacyjną objęte zostaną prawdopodobnie 52 ulice. Następne zarządzenia wojewoda będzie mógł wydać po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Czytaj także: Samorządy prześcigają się w pomysłach na ominięcie ustawy dekomunizacyjnej

Do tej pory największe kontrowersje w zawiązku z realizacją ustawny dekomunizacyjnej wywołała we Wrocławiu zamian nazwy Bulwaru prof. Stanisława Kulczyńskiego - pierwszego po II wojnie światowej rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

W grudniu ubiegłego roku uniwersytecki komitet ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla Uniwersytetu Wrocławskiego wystosował oświadczenie, w którym zaprotestował przeciwko pozbawianiu prof. Kulczyńskiego patronatu nad ulicami w Polskich miastach.

"Decyzje o pozbawieniu prof. Stanisława Kulczyńskiego - (...) wybitnego polskiego uczonego, botanika, myśliciela, charyzmatycznego przywódcy, działacza społecznego, a przede wszystkim niezwykle zasłużonego i niezapomnianego twórcy polskich uczelni i organizatora życia naukowego w powojennym Wrocławiu - patronatu nad ulicami w takich miastach jak Warszawa, Słupsk czy Ostrzeszów, oparto m.in. na biogramie, opublikowanym na oficjalnej stronie IPN, w którym pominięto wiele niewygodnych dla jego autorów faktów, nieprzystających do stworzonej przez nich wizji Kulczyńskiego jako aktywnego działacza komunistycznego i wysokiego urzędnika państwowego, zaangażowanego - poprzez przynależność do Stronnictwa Demokratycznego, w budowę represyjnego, autorytarnego i niesuwerennego systemu władzy w Polsce w okresie PRL" - napisano w oświadczeniu.

Czytaj także: Dekomunizacja. Weszła w życie nowelizacja ustawy. Mniej czasu na usunięcie pomników

Przeciwko tej zmianie zaprotestował też m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Zapowiedział on w styczniu, że miasto Wrocław zamierza zaskarżyć grudniową nowelizację tzw. ustawy dekomunizacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego (wprowadziła ona m.in. wymóg uzyskania zgody wojewody oraz IPN w przypadku ponownej zmiany już zdekomunizowanej nazwy np. ulicy). Rektorzy wrocławskich uczelni i Dutkiewicz złożyli też wniosek o nadanie prof. Kulczyńskiemu Honorowego Obywatelstwa Wrocławia. Na decyzję wojewody ws. pozbawienia patronatu prof. Kulczyńskiego nad wrocławskim bulwarem ma być też złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2018-02-22 14:48:57

    Przywrócić też Bieruta Uniwersytetowi we Wrocławiu...