PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja. Legnica. Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

  • pt/pap    24 marca 2018 - 08:54
Dekomunizacja. Legnica. Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Pomnik położony w ścisłym centrum Legnicy na placu Słowiańskim to jeden z charakterystycznych elementów architektonicznych tego dolnośląskiego miasta (fot. Wikimedia Commons,/Aw58)

W sobotę w Legnicy (Dolnośląskie) rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę. Jego rozbiórkę zarządzono na mocy ustawy dekomunizacyjnej.
Pomnik położony w ścisłym centrum Legnicy na placu Słowiańskim to jeden z charakterystycznych elementów architektonicznych tego dolnośląskiego miasta. Legnica w okresie PRL zwana była "Małą Moskwą", gdyż ulokowane tam było dowództwo i koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, zajmujące znaczny obszar miasta.

Pomnika pod 1990 r. budził wiele kontrowersji, próbowano go wielokrotnie usunąć z pl. Słowiańskiego. "Teraz monument jest demontowany na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej" - powiedział rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

Rzecznik dodał, że figury z tablicami ze zdemontowanego pomnika trafią na początku do magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. "Później zaś do lapidarium, które powstanie w Muzeum Miedzi w Legnicy" - powiedział. Gruz z cokołu pomnika ma trafić do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie zostanie zmielony. W operacji rozbiórki pomnika bierze udział 40-tonowy dźwig.

Figury pomnika zostały odlane w latach 50. ze spiżu. Ważą 3,5 ton. Monument powstał według projekt Józefa Guzego, odsłonięto go w 1951 r. Pomnik przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę i ściskających sobie dłonie.(PAP)

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.