PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja. Radni nie zmienili nazw ulic. Teraz zrobi to wojewoda

  • pt    8 września 2017 - 08:19
Dekomunizacja. Radni nie zmienili nazw ulic. Teraz zrobi to wojewoda
Wojewoda ma czas na zmianę nazw ulic do początku grudnia (fot.streetview)

Częstochowscy radni nie zmienili nazw trzech ulic: Oskara Lange, Leona Kruczkowskiego oraz Zygmunta Berlinga. Taki wymóg stawia ustawa dekomunizacyjna oraz Instytut Pamięci Narodowej.  Termin na dokonanie zmiany właśnie minął.
• Ustawa dekomunizacyjna nakazuje wszystkim samorządom w Polsce zmienić nazwy ulic, placów, rond, jeśli propagują one komunizm lub inny ustrój totalitarny.

• Wojewoda ma czas na zmianę nazw ulic do początku grudnia.

• Od decyzji wojewody  nie będzie odwołania.

Podczas sesji 7 września częstochowska Rady Miasta głosowano nad zmianą patronów trzech ulic. Radni, w myśl ustawy mieli na to ostatni termin, jednak głosy były podzielone, dlatego żadna decyzja nie padła. Oznacza to, że teraz nowe nazwy ulic wybierze wojewoda śląski.

Chodziło o ulice, które mają za patronów generała Zygmunta Berlinga, ekonomistę Oskara Langego (na liście IPN obaj znaleźli się m.in. za współpracę z NKWD) oraz literata Leona Kruczkowskiego (za wielbienie na piśmie ustroju komunistycznego).

Ustawa dekomunizacyjna nakazuje wszystkim samorządom w Polsce zmienić nazwy ulic, placów, rond, jeśli propagują one komunizm lub inny ustrój totalitarny. Jest na to czas do września tego roku. Jeśli się rady miast i gmin z problemem nie uporają, uczyni to za nich wojewoda i sam zmieni nazwy.

Lokalne media w Częstochowie sugerują, że radni mającego większość SLD uznali, że lepiej aby pretensje mieszkańców o kłopoty, jakie spadną na nich w związku ze zmianą nazw (wymiana dowodów i innych dokumentów) spadły na wojewodę, a nie prezydenta miasta. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • taksobie, 2017-09-08 09:49:13

    Z treści zdań "Częstochowscy radni nie zmienili nazw trzech ulic: Oskara Lange, Leona Kruczkowskiego oraz Zygmunta Berlinga. Taki wymóg stawia ustawa dekomunizacyjna oraz Instytut Pamięci Narodowej" , wynika, że wymogiem ustawy jest niezmienianie nazw ulic.