PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja: Ulica 22 Lipca w Kruklankach zostaje. NSA zgodził się z wójtem

  • TK    7 marca 2018 - 15:23
Dekomunizacja: Ulica 22 Lipca w Kruklankach zostaje. NSA zgodził się z wójtem
Ulica 22 Lipca w Kruklankach zostaje (Fot. kruklanki.pl)

Ponad rok trwała sądowa batalia wójta gminy Kruklanki z wojewodą warmińsko-mazurskim o nazwę ulicy 22 Lipca. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację temu pierwszemu, że data 22 lipca niekoniecznie musi się kojarzyć z komunizmem.
Data 22 lipca kojarzy się ze świętem Świętej Marii Magdaleny - takie stanowisko przed rokiem przyjęła rada gminy Kruklanki. Podjęta uchwała miała związek z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która nałożyła na gminy obowiązek zmian odnoszących się do systemu totalitarnego nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej.

Sprytny zabieg zmiany nazwy ulicy bez jej faktycznej zmiany nie spodobał się wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, który uchylił uchwałę rady. Bartłomiej Kłoczko, wójt Kruklanek, nie miał zamiaru zgadzać się z decyzją wojewody. Jak tłumaczył, chodziło przede wszystkim o to, że ulica 22 Lipca jest główną ulicą miejscowości. Znajduje się przy niej urząd, kościół czy szkoła. Po zmianie nazwy wiele instytucji czy firm musiałoby zmieniać pieczątki.

Samorząd w Kruklankach złożył zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który w październiku 2017 roku przyznał rację gminie. W uzasadnieniu stwierdzono, że wojewoda nie przedstawił obiektywnych dowodów, iż nazwa ulicy w tym brzmieniu symbolizuje ustrój komunistyczny i podlega ustawie. Wojewoda Artur Chojecki zdecydował się złożyć kasację wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który na początku marca br. ją oddalił.

Czytaj także: Samorządy prześcigają się w pomysłach na ominięcie ustawy dekomunizacyjnej

Podobny zabieg jak w gminie Kruklanki zastosowały władze gminy Niegowa w woj. śląskim. Tam również zdecydowano się nie zmieniać nazwy ulicy 22 Lipca. W uzasadnieniu nie powoływano się jednak - jak w przypadku Kruklanek - na wspomnienie św. Marii Magdaleny, ale konstytucję Księstwa Warszawskiego. 22 lipca 1807 roku Napoleon Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu najwyższy akt prawny, regulujący podstawy jego funkcjonowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.