PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja. W Bytomiu radni zmienili nazwy dwóch ulic

  • KDS    27 października 2017 - 15:36
Dekomunizacja. W Bytomiu radni zmienili nazwy dwóch ulic
W Bytomiu zmianie uległy nazwy dwóch ulic (fot. UM Bytom)

W piątek (27.10) radni Rady Miejskiej w Bytomiu zdecydowali o zmianie nazw dwóch ulic. To efekt wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej.
• Konieczność zmian nazw ulic nakłada na samorządy ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

• W Bytomiu chodzi o ul. Konrada Piecucha i Pawła Gołąbka. Pierwszej z nich nadano nazwę ul. Huty Julia, druga będzie nosić nazwę ul. Stanisława Lema. 

• Jednak nie wszędzie udało się zdekomunizować nazwy ulic bez problemu. 

 

Urzędnicy przypominają, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Dodatkowo zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów mieszkańców. – Nie trzeba wymieniać dokumentów, zachowują one swoją ważność. Wymiana dokumentów przed upływem ich ważności jedynie w celu aktualizacji nazwy ulicy widniejącej w dokumencie wiąże się z uiszczeniem opłat zgodnie z ustalonymi prawnie stawkami – wyjaśniają przedstawiciele bytomskiego magistratu. 

Co ważne, mieszkańcy sami nie muszą też zmieniać adresów w ewidencji gruntów i budynków miasta. Urząd zrobi to za nich. Podobnie stanie się w przypadku adresów w księgach wieczystych gruntowych oraz lokalowych nieruchomości wyodrębnionych jako samodzielne i wykazanych w ewidencji gruntów i budynków.

Czytaj więcej: Dekomunizacja nawet wbrew konsultacjom. IPN zrobi, co zechce

– Bytomskie Mieszkania będą sukcesywnie przygotowywać i przekazywać zainteresowanym mieszkańcom aneksy do umów najmu oraz informacje dla użytkowników lokali w budynkach przy ulicach Gołąbka i Piecucha – informują w magistracie. 

O zgłoszeniu zmiany nazwy ulicy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) muszą pamiętać osoby prowadzące działalność gospodarczą (w tym wspólnicy spółek cywilnych). Wystarczy, że w dowolnie wybranym urzędzie miasta lub gminy złożą wypełniony formularz CEIDG-1, co również jest bezpłatne. 

Jednak mieszkańcy muszą pamiętać, że jest kilka miejsc, w których sami muszą poinformować o zmianie adresu. To m.in.: banki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, zakłady pracy czy dostawcy energii elektrycznej, gazu, usług telekomunikacyjnych. Przedsiębiorcy do tej listy powinni dopisać CEIDG oraz KRS.  

Choć w Bytomiu obeszło się bez sporów, to nie wszędzie dekomunizacja ulic przebiega bezproblemowo. We wtorek (24.10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził nieważność rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody warmińsko-mazurskiego, zaskarżonego przez gminę Kruklanki. 

Tamtejsi radni w lutym zdecydowali o zmianie nazwy ul. 22 Lipca na brzmiącą tak samo. Zmienili jedynie uzasadnienie do nazwy ulicy. Jednak wojewoda uchylił ich uchwałę, uznając, że była to próba obejścia ustawy, która nałożyła na samorządy obowiązek zmiany nazw propagujących komunizm lub inny system totalitarny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.