PARTNER PORTALU
  • BGK

Dekomunizacja. Wojewoda zachodniopomorski zmienił nazwy ulic w czterech gminach

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 13:26
Dekomunizacja. Wojewoda zachodniopomorski zmienił nazwy ulic w czterech gminach
W Polsce trwa dekomunizacja nazw ulic i placów. (fot. pixabay)

W Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży ulice zmienią nazwy. Zdecydował o tym wojewoda na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Do tej pory w ten sposób zmieniono nazwy 10 ulic na Pomorzu Zachodnim.
  • Na podstawie zarządzenia zastępczego wojewody Tomasza Hinca nazwy zmienią cztery ulice: w Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży.
  • Podstawą do zmian była ustawa dekomunizacyjna i opinie Instytutu Pamięci Narodowej, kwestionujące dotychczasowe nazwy.
  • Nowe nazwy zaczną obowiązywać od 23 marca 2018. Zostały wcześniej skonsultowane z przedstawicielami samorządów. 

Zarządzenie zastępcze wojewody objęło ulicę Dąbrowszczaków w Mieszkowicach, która zmieni nazwę na ul. 11 Listopada. W Goleniowie natomiast ul. Leona Kruczkowskiego stanie się ul. Ks. Jana Twardowskiego, w Pogorzelicy ul. Sołdka zmieni nazwę na ul. Kapitańską, a w Trzebieży zamiast ul. WOP będzie ul. Wkrzańska.

Jak informują służby prasowe wojewody, nowe nazwy ulic zostały skonsultowane z władzami samorządowymi gmin. Zaczną obowiązywać od 23 marca.

Do tej pory wojewoda zachodniopomorski wydał zarządzenie zastępcze dla dziesięciu ulic w Szczecinie, Pyrzycach, Trzcińsku Zdroju, Wałczu, Węgorzynie i w Złocieńcu. W przypadku ulicy 26 kwietnia w Szczecinie i Policach, kojarzącej się z okresem, gdy Armia Radziecka wchodziła do Szczecina, poprzedni wojewoda Krzysztof Kozłowski zdecydował w grudniu ub. r. o pozostawieniu nazwy, mimo opinii IPN stwierdzającej, że jest ona niezgodna z ustawą. Brak zmiany uzasadniono faktem, że data ta jest ważna ze względu na ustanowienie polskiej administracji rządowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj więcej: Dekomunizacja. Polacy podzieleni w sprawie zmian nazw ulic

W Zachodniopomorskiem zmian wymagały nazwy 63 ulic. - Czekamy jeszcze na około 30 opinii z IPN, dotyczących zmiany nazw ulic. Niektóre gminy jednak same podejmują działania i zmieniają nazwy na podstawie ustawy o samorządzie gminnym - powiedziała Agnieszka Muchla z urzędu wojewódzkiego. Dodała, że do tej pory nazwy ulic zmieniło 16 gmin.

W myśl ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę w przypadku niewykonania obowiązku przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Wydanie takiego zarządzenia wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Nie będzie też rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Ponadto pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.