PARTNER PORTALU
  • BGK

Delegalizacja ONR? Tego chce prezydent Warszawy

  • MN    13 listopada 2017 - 16:36
Delegalizacja ONR? Tego chce prezydent Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz chce delegalizacji ONR. (fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny wnosi do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.
• Zdaniem prezydent, ONR jest organizacją nawołującą do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych.

• Gronkiewicz-Waltz podnosi, że zgodnie z Konstytucją RP, takie organizacje nie mogą legalnie manifestować.

• ONR ma na pieńku z prezydent stolicy. Przedstawiciele organizacji mówią, że Gronkiewicz-Waltz w ten sposób "puszcza oko" do swoich wyborców. 

Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się w maju tego roku do Zbigniewa Ziobry z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR. W przedłożonym piśmie zawarte zostały przykłady z kilku ostatnich lat, kiedy to członkowie ONR byli skazywani przez sądy za nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym, ksenofobię, a także propagowanie ustroju faszystowskiego.

Stołeczny ratusz przypomina, że wniosek przez sześć miesięcy nie doczekał się rozpatrzenia. W przededniu Dnia Niepodległości prezydent stolicy ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych.

Czytaj też: ONR pisze do Beaty Szydło. Chce prawnego zakazu finansowania organizacji pozarządowych z kapitału zagranicznego

W piśmie możemy przeczytać m.in.: "Propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali".

Gronkiewicz-Waltz przypomina o atakach m.in. na obcokrajowców, które w ostatnich miesiącach wydarzyły się w stolicy. "Odpowiedzialność za to spoczywa na nas i to nas oceni historia. Jeszcze raz apeluję o podjęcie kroków, które ukrócą znoszenie haseł Polska dla Polaków, bo jesteśmy centrum Europy Środkowej i każdy w naszym kraju ma prawo czuć się godnie, a przede wszystkim bezpiecznie."

Przypomnijmy, że prezydent stolicy nie zgodziła się niedawno na przejście Marszu Niepodległości nową trasą - przez most Świętokrzyski. Prezydent decyzję ogłosiła na Twitterze.

- Tym wpisem w mediach społecznościowych nie pokazała sytuacji taką, jaka była, tylko wprowadziła chaos informacyjny, jakoby to ona wprowadziła ten zakaz i ta decyzja należała do niej, a była to decyzja wynikająca z mocy ustawy - powiedział na konferencji rzecznik ONR Tomasz Kalinowski.

Dodał, że marsz został zgłoszony przez organizatorów jako wydarzenie cykliczne, natomiast przez Hannę Gronkiewicz-Waltz zostało to wykorzystane jako "puszczenie oka" do własnego elektoratu, który nie jest przychylny Marszowi Niepodległości. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.