PARTNER PORTALU
 • BGK

Depopulacja problemem nie tylko polskich regionów. Inni mają gorzej?

 • AW    28 września 2017 - 10:12
Depopulacja problemem nie tylko polskich regionów. Inni mają gorzej?
Młodzi ludzie nie mają swojego lobby, ich zdanie powinno być brane pod uwagę i na tym powinni skupić się politycy (fot.pixabay)

– Jesteśmy regionem, który ma ponad 2 tysiące gmin wiejskich. Do 2008 roku było nas 8 milionów, od tamtego czasu ubywa mieszkańców. Nie mamy opracowanego systemu walki z depopulacją – przyznaje Carlos Fernandez Carriedo z ministerstwa do spraw zatrudnienia regionu Castilla y Leon.
• 27 września w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Polityka demograficzna w przyszłej Polityce Spójności - dyskusja strategiczna”, organizowana przez Dom Polski Południowej w Brukseli.

• O sytuacji demograficznej w Polsce i Europie rozmawiali przedstawiciele urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego, europosłowie oraz delegacje z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoch i Niemiec.

Konferencji „Polityka demograficzna w przyszłej Polityce Spójności - dyskusja strategiczna” przewodniczyli przedstawiciele Opolszczyzny - wicemarszałek Roman Kolek i posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Jazłowiecka.

Jak zwiększyć dzietność?

Według przedstawiciela regionu Galicji Jesusa Gamallo Allera aby zwiększyć dzietność dzieci, należy zadbać o sytuację ekonomiczną w krajach związkowych, rozwijać transport, ulepszyć rozwiązania związane ze społeczeństwem informacyjnym, biznesem.

W Galicji w ostatnich latach o 22 proc. wzrosła liczba zgonów, a dzietność zmalała o 50 proc., jednocześnie życie wydłużyło się o ponad 2 lata.

Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek zwrócił uwagę, że Opolszczyzna zdiagnozowała sytuację demograficzną w województwie.

- Wielkim wyzwaniem jest dla nas walka z depopulacją, zaangażowaliśmy wszystkie siły, aby wypracować model przeciwdziałania niekorzystnym trendom demograficznym. W 2014 został wprowadzony w życie program „Opolskie dla rodziny”, który dzieli się na cztery pakiety. Te skutecznie zaspakajają najważniejsze potrzeby regionu – mówił.

Zwracał uwagę na to, że Opolszczyzna postawiła również na dopasowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy, co ma w przyszłości zaspokoić potrzeby związane ze zdobywaniem pracy, która jest atrakcyjna, spełni aspiracje i zapewni oczekiwane wynagrodzenie.

Depopulacja i migracje wewnętrzne - jak to wygląda w Europie?

Z podobną sytuacją demograficzną jak w Polsce, zderzają się Hiszpanie. Natomiast Francja, Skandynawia, Wielka Brytania, przodują w dzietności dzieci. Jak zaznacza Rainer Münz, to nie świadczenia socjalne wpływają na chęć rodzenia dzieci. Chodzi przede wszystkim o udogodnienia związane np. ze świetlicami szkolnymi, wyposażeniem placówek edukacyjnych, siecią żłobków czy sprawnie działającym transportem publicznym.

- Najlepsze systemy socjalne panują w Niemczech czy Szwajcarii, jednak nie ma tam znaczącej liczby urodzeń dzieci – dodaje. Münz uważa, że w Europie będzie coraz mniej dzieci, a tym samym w przyszłości będzie brakowało osób w wieku produkcyjnym. Według polityka jednym ze sposobów radzenia sobie z brakiem pracowników, jest przyjmowanie imigrantów. Najczęściej do Unii Europejskiej przyjeżdżają przedstawiciele Ukrainy. W samym tylko województwie opolskim wydano już 30 tysięcy pozwoleń na pracę.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Dr Margaryna, 2017-10-02 17:36:07

  Maslo drozsze o 50%. Jaka macie na to recepte? Nie jesc masla?
 • Realista, 2017-10-02 16:37:58

  Co do opolskiego. A jak efekty tych waszych dzialan? Szybko sprawdzam i... LUDZI UBYWA. Ile wiecej dzieci sie urodzi dzieki tej debacie? 0. Po co to komu?
 • Prof. Glass, 2017-09-28 15:43:47

  Aj waj, "biała rasa" wymiera! Jak my się cieszyć!