PARTNER PORTALU
  • BGK

Depresja i samobójstwa wśród dzieci: Ruszyła ogólnopolska kampania "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję"

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 13:40
Depresja i samobójstwa wśród dzieci: Ruszyła ogólnopolska kampania "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję"
Według specjalisty, zdarza się, że młoda osoba najpierw nie reaguje na pocieszenia, a potem dochodzi nawet do tego, że nie może wstać rano z łóżka (fot.pixabay.com)

• 23 lutego ruszyła druga ogólnopolska kampanii edukacyjna "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".
• Podejmuje ona trudny problem depresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży.
Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Fundacja Dzieci Niczyje oraz Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Potrwa ona do 15 lutego 2016 r.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję leczy się w naszym kraju prawie 8 tys. dzieci i młodzieży. Podejrzewa się jednak, że choruje więcej z nich, bo część dzieci się nie leczy.

"Na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem choruje coraz więcej nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, tzw. dołami i burzami hormonów - twierdzi wykładowca Uniwersytetu SWPS, Michał Pozdał.

Według specjalisty, zdarza się, że młoda osoba najpierw nie reaguje na pocieszenia, a potem dochodzi nawet do tego, że nie może wstać rano z łóżka. "Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa" - podkreśla Pozdał.

Czytaj też: Dopalacze: Gdzie szukać pomocy?

Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że depresja u dzieci może inaczej się objawiać niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, niepokojące są gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. "Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane" - podkreślają.

W ramach kampanii podejmowany jest również problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. "W 2015 r. 177 dzieci odebrało sobie życie. Większość z tych ofiar to nastolatki. Podejmujemy wyzwanie, by zapobiec kolejnym takim tragediom" - twierdzą organizatorzy.

Z badań w Wielkiej Brytanii opublikowanych przez "BBC News" wynika, że u co dziesiątego dziecka w wieku od 5. do 16. roku życia wykrywane są zaburzenia psychiczne. U połowy z nich objawiają się one jeszcze przed ukończeniem 14 lat. Najczęściej są to zaburzenia emocjonalne, depresje, napady lęku oraz nerwice natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompusywne).

Psycholog organizacji Young Minds Sarah Brennan uważa, że należy jak najwcześniej udzielać pomocy dzieciom, kiedy tylko pojawiają się u nich zaburzenia psychiczne. W ten sposób można zapobiec ich nasileniu się w późniejszym wieku, gdy leczenie jest znacznie trudniejsze.

W ramach kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" na Uniwersytecie SWPS odbędą się wykłady i warsztaty na temat depresji wśród dzieci i młodzieży. Uruchomiono również stronę internetową www.twarzedepresji.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2016-02-23 15:49:51

    Przeraża mnie inwazja farmakologiczna w odniesieniu tych jeszcze bezbronnych ludzi w czasie kryzysu dorastania! To problem neurofizjologiczny opisany prez Lwa Siemionowicza Wygotskiego który mówi że winna jest metodyka nauczania w tym okresie...ale kto o tym wie? Młodzież traci z powodu własnego b...ezrozumia sens życia.  rozwiń