PARTNER PORTALU
  • BGK

Dlaczego PO i Nowoczesna nie dają rady PiS?

  • Parlamentarny.pl (Zbigniew Wąsik)/AT    8 kwietnia 2016 - 09:19
Dlaczego PO i Nowoczesna nie dają rady PiS?

Opozycja nie potrafi skutecznie przeciwstawić się PiS (fot.wybierzpis.org.pl)

• PiS na pewno utrzyma kredyt zaufania wyborców jeszcze przez kilka miesięcy. Dopiero potem może nie być tak łatwo.
• Powód? Opozycja nie ma pomysłu na alternatywny wobec Prawa i Sprawiedliwości program.
Poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości mimo pewnych wahnięć utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie pomimo zmasowanej krytyki ze strony części mediów i opozycji. Nawet wielotysięczne manifestacje Komitetu Obrony Demokracji i nie najlepsze notowania obecnej ekipy rządzącej za granicą nie wpływają na zmianę społecznych nastrojów. Jak to możliwe?

Parlamentarny.pl zapytał o to profesora Jana Garlickiego, kierownika Zakładu Socjologii i Psychologii Polityki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor uważa, że są trzy elementy, które powodują wysokie poparcie dla PiS, chociaż zaznacza, że nie zgadza się z tezą, że to poparcie jest stabilne.

Pierwszym powodem wysokiego poparcia dla PiS, zdaniem profesora Garlickiego jest to, że w Polsce zawsze zwycięzca wyborów otrzymuje od wyborców duży kredyt zaufania.

Drugim powodem jest jego stabilny, „żelazny elektorat”, szacowany na około 20 proc. Ten elektorat utwierdza się w przekonaniu, że dobrze ulokował swoje polityczne sympatie, a to z kolei oddziałuje na resztę społeczeństwa.

Czytaj też: Obietnice PiS. Na które najbardziej liczą Polacy?

Trzeci element to elektorat socjalny, dla którego bardzo ważne są takie decyzje rządzących jak np. dodatek 500+. Upatrują w nim szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej.

Zdaniem profesora Jana Garlickiego koncentrowanie się PO i Nowoczesnej Ryszarda Petru na problemach ustrojowych wynika między innymi z tego, że partie te nie mają pomysłu na alternatywny wobec pisowskiego program, zwłaszcza w sferze gospodarki i socjalnej. Dodaje jednak, że stworzenie takiego programu nie jest łatwe.

- PiS zaoferował program 500+, stawkę godzinową 12 zł, bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia, obniżenie wieku emerytalnego. Czym można by to przebić? Można zaproponować więcej, ale byłyby to obietnice tak nierealistyczne, że nikt w to by nie uwierzył - analizuje prof. Jan Garlicki.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Krzywy Nos, 2016-04-10 20:23:50

    Żeby ocenić ile warte są analizy prof. Garlickiego musimy poznać jego życiorys i rodowód partyjny. Ale w jednym ma rację. PIS realizuje bardzo ambitny i realny plan przy czym tak wyśrubowany w granicach realności, że rzeczywiście nie można się ponad ten plan już z niczym realnym zmieścić. I na pewno... żadna partia tego nie zrobi, bo zwyczajnie się wyłoży a już POpaprańska="nowoczesna" na pewno zwłaszcza, że ona potrafi wyłącznie kraść i obiecywać gruszki na wierzbie!!!!!! Towarzysze niestety mają betonowe móżdżki i bardzo lepkie, szczurze łapki!!!  rozwiń