PARTNER PORTALU
  • BGK

Długi alimentacyjne. W których regionach jest najwięcej dłużników?

  • wnp.pl    10 października 2016 - 12:12
Długi alimentacyjne. W których regionach jest najwięcej dłużników?
Wysoka liczba mieszkańców powoduje, że problem alimentów na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku jest tak znaczący (fot.pixabay)

• Na koniec czerwca 2016 roku, najbardziej zadłużoną osobą w Polsce z powodu niepłaconych alimentów okazał się 46-letni mężczyzna z województwa małopolskiego. Jego dług alimentacyjny dochodzi do 454 tys. zł. 
• Najwięcej dłużników alimentacyjnych zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie i dolnośląskie.
Łącznie na koniec września długi alimentacyjne należące do 282,3 tys. dłużników wpisanych do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wyniosły prawie 9,4 mld zł wyniosły. To jednak nie wszystkie ich zaległości, niepłacący na utrzymanie dzieci nie uregulowali również innych zobowiązań na kwotę ponad 0,8 mld zł.

– Bardzo ważna jest szybka reakcja na powstawanie długów alimentacyjnych poprzez wpisanie dłużnika do Rejestrów BIG, bo im więcej dłużnik ma zaległości tym mniejsze szanse na ich odzyskanie – radzi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Gminy, wyręczające rodziców i wypłacające na dziecko świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego już robią to na masowa skalę. Zgodnie z prawem niesolidnego rodzica mogą wpisać do BIG-ów po 6 miesiącach opóźnienia, ale osoby prywatne z wyrokiem sądowym z klauzulą wykonalności mogą dłużnika alimentacyjnego wprowadzić do BIG po 14 dniach opóźnienia. Ważne jest, aby wcześniej uprzedzić go o tym. Obecnie wpis dłużnika alimentacyjnego przez osobę prywatną kosztuje w BIG InfoMonitor tylko 1 zł.

Tam dłużników alimentacyjnych jest najwięcej

Najwięcej dłużników alimentacyjnych zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie i dolnośląskie. Najwyższa kwota zadłużenia alimentacyjnego również przypada na te trzy regiony. Wyraźnie wyróżnia się jednak Śląsk, w którym zaległości alimentacyjne wprowadzone do rejestru BIG InfoMonitor przez jednostki samorządu terytorialnego przekroczyły właśnie 1 mld zł. Na drugiej pozycji znalazło się Mazowsze z kwotą zaległości wynoszącą niecałe 986 mln zł, a trzeci Dolny Śląsk ma ponad 849 mln zł.

Wysoka liczba mieszkańców powoduje, że problem alimentów na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku jest tak znaczący.

Statystycznie na 1000 dorosłych mieszkańców najwięcej niesolidnych opiekunów przypada jednak w innych regionach Polski. Największe prawdopodobieństwo spotkania rodzica niepłacącego na swoje dziecko istnieje w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim. Na 1000 dorosłych mieszkańców przypada tam od 12 do 13 dłużników alimentacyjnych. Z kolei w województwach: małopolskim, mazowieckim i podkarpackim statystyka ta jest o połowę niższa.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.