PARTNER PORTALU
 • BGK

Długi: Emeryci zadłużeni na miliardy złotych. W którym województwie najgorzej?

 • PAP/AT    21 września 2017 - 10:12
Długi: Emeryci zadłużeni na miliardy złotych. W którym województwie najgorzej?
Emeryci mają do spłacenia ponad pół miliona nieuregulowanych zobowiązań na łączną kwotę niemal 3,2 miliarda złotych (fot.pixabay.com)

Emeryci mają ogromne długi. Najgorzej jest na Dolny Śląsk, Mazowszu i Śląsku. - Przez obniżenie wieku emerytalnego może wzrosnąć liczba zadłużonych emerytów oraz ich długów - wynika z analizy Krajowego Rejestru Długów.
• Blisko 3,2 mld zł wynosi dług ponad 238 tys. emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.

• Powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: zmniejszenie dochodów po przejściu na emeryturę, wykorzystywanie przez rodzinę do zaciągania zobowiązań i większa umieralność mężczyzn.

• Obniżenie wieku emerytalnego sprawi, że długi będą jeszcze większe.

"Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku może oznaczać wzrost liczby zadłużonych emerytów oraz ich długów. Bardzo dużo będzie zależało od decyzji samych seniorów, ponieważ jednym z najczęstszych powodów zadłużania się są zbyt niskie dochody" - podkreślono w KRD.

Z bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że notowani w rejestrze dłużników emeryci mają do spłacenia ponad pół miliona nieuregulowanych zobowiązań na łączną kwotę niemal 3,2 miliarda złotych. Średni dług przekracza 13 tysięcy złotych, a rekordzista ma do oddania 8,38 miliona złotych.

"Te liczby niestety mogą się zwiększyć. Z danych ZUS wynika, że 83 procent Polaków przechodzi na emeryturę od razu, gdy osiągnie odpowiedni wiek. To sugeruje, że większość uprawnionych skorzysta z tej możliwości, co przełoży się na zdecydowane obniżenie środków finansowych pozostających do ich dyspozycji. W efekcie część z nich może po prostu nie być w stanie regulować zaciągniętych wcześniej zobowiązań" - uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Jak wskazał KRD, powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat: zmniejszenie dochodów po przejściu na emeryturę, wykorzystywanie przez rodzinę do zaciągania zobowiązań i większa umieralność mężczyzn. "W najbliższym czasie szczególnie ten pierwszy czynnik może mieć bardzo duże znaczenie" - zaznaczono w komunikacie.

Czytaj też: Z rynku pracy zniknie 650 tys. pracowników. Emerytury niższe o 10 proc.

KRD przypomniał, że "od pierwszego października 2017 roku przestanie obowiązywać ustawa poprzedniego rządu o stopniowym wydłużaniu czasu pracy do 67 lat; tym samym prawo do świadczenia emerytalnego uzyskają kobiety w wieku od 60 do 61 lat i 4 miesięcy oraz mężczyźni w wieku od 65 do 66 lat i 4 miesięcy".

"Emeryci to bardzo lubiana grupa płatników. Dysponują stałym i pewnym źródłem miesięcznych wpływów. Ponadto, większość z nich stara się terminowo regulować swoje zobowiązania. Im jednak wcześniej decydują się przejść na emeryturę, tym niższe otrzymują świadczenia. W niektórych przypadkach może to oznaczać wzrost problemów ze spięciem domowego budżetu, kłopoty finansowe, a w efekcie długi. Dlatego przed decyzją o wcześniejszym przejściu na emeryturę warto sumiennie podliczyć swoje finanse" - podkreślił prezes KRD.

Jak czytamy w komunikacie, w KRD BIG najwięcej jest długów seniorów wobec instytucji finansowych. Niezapłacone w terminie zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych stanowią ponad 20 procent. Dwukrotnie większe jest zadłużenie wobec funduszy sekurytyzacyjnych (rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego), i firm windykacyjnych. To najczęściej także długi wobec kredytodawców, z tym, że sprzedane wtórnym wierzycielom. Emeryci nie płacą również rachunków za mieszkanie, za wodę, prąd, czy gaz oraz za telewizję, internet, czy telefon.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Maryla, 2017-10-03 21:01:57

  Szczególną podłością jest wikłanie emerytów w tzw. projekty "termomodernzacyjne" czyli bezmyślne oblepianie budynków z cegły styropianem i zapętlanie w spiralę długu na wiele lat. Wyjątkowo bandycki proceder.
 • brat_22, 2017-10-01 21:36:02

  Edukacji finansowej potrzeba starszym osobom, skad one maja wiedzieć jak radzic sobie z długami? A jak ktoś ma zadłużonego emeryta to dogadać się z nim, spokojnie, rzeczowo, np. na raty, a nie atakować i osaczać. Ale dłigi trzeba spłacać to pewne
 • formatka, 2017-09-22 10:31:57

  Jak to się dzieje, że najwięcej dłużników jest w trzech województwach o najwyższych zarobkach? Przecież najwyższe zarobki przekładają sie na najwyższe emerytury. Może problem leży w niefrasobliwym wydatkowaniu ?