PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowa komisja wyborcza to zapowiedź zmian w ordynacji

  • Włodek Kaleta    13 lipca 2017 - 05:06
Dodatkowa komisja wyborcza to zapowiedź zmian w ordynacji
Twórzmy systemy, które są odporne na różne zmiany władzy - mówi Grzegorz Długi/Fot.YT/

Zdaniem Grzegorza Długiego z Ruchu Kukiz’15 PiS zechce zmienić ordynację wyborczą, zapowiedź dwóch komisji wyborczych traktuje w konwencji pogróżek i politycznego przygotowania do lepszego pilnowania wyborów, bo mogą być sfałszowane. - Z doświadczenia wiem, że możliwość popełnienie błędów jest duża wtedy, kiedy kilku cwaniaków w takiej komisji ma ułatwione zadanie, by robić różnego rodzaju dziwne rzeczy – przekonuje Portalsamorzadowy.pl Grzegorz Długi (Kukiz’15), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
• Podwyżka cen paliwa to skok na kieszenie obywateli, którzy zapłacą więcej za wiele towarów i usług - mówi Grzegorz Długi.

•  Przed nami duża praca, by przekonać ludzi, że sami najlepiej wiedzą co dla nich dobre lokalnie i w dużej polityce - dodaje.

• W części naszego społeczeństwa wciąż nie do końca zakorzeniło się poczucie, że władza to my. Że nie jesteśmy posłusznymi przedmiotami, a władza nie zawsze jest dobra i wie najlepiej co robić - mówi Grzegorz Długi.

****

Projekt ustawy PiS, który podwyższa akcyzę na paliwo o 25 groszy na litrze pomoże budować drogi lokalne, jak przekonuje PiS?

Grzegorz Długi : - Stało się to, o czym PiS mówił od roku. Wcześniej jednak minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zarzekał się, że jego resort nie chce podnieść opłaty paliwowej. Właściwie mówił prawdę, bo projekt zmian jest poselski. Posiedzenie Sejmu zostało przedłużone o dodatkowy dzień, by wykorzystując okres wakacyjny, wprowadzić projekt „benzyna plus”, jak go nazwał poseł naszego ugrupowania marszałek Stanisław Tyszka, czyli podwyżkę cen paliwa o 25 groszy.

Ruch Kukiz’15 nawoływał do mobilizacji przeciwko zapowiedzianym podwyżkom cen paliwa. Zgłosiliśmy wobec tego projektu sprzeciw na posiedzeniu Prezydium Sejmu, ale został on odrzucony przez PiS.

Uważam że rację mają ci wszyscy, którzy przypominają, że każdy z nas, ten kto jeździ samochodem, ale i ten, kto nim nie jeździ, zapłaci więcej na ceny towarów i usług, które wymagają transportu. To jest skok na kieszenie obywateli, ale podwyżka ta uderzy też mocno w polską gospodarkę, 

Nie opuścił natomiast szuflady projekt ustawy ruchu Kukiza w sprawie okręgów jednomandatowych. Co pan myśli o propozycji PiS o likwidacji JOW-ów? To nadal wasz sztandarowy projekt?

Szkoda byłoby zaprzepaścić to wszystko, co w kwestii JOW-ów już udało się osiągnąć. Wiadomo, że PiS dba tylko o swój partyjny interes, będzie więc robił wszystko by wzmacniać siłę partyjną, a nie samorządy czy też obywatelskość i obywateli. Widzimy po działalności legislacyjnej rządzących, że następuje systematyczne zwiększanie centralizacji władzy. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że PiS chce, by centralizacja postępowała od góry do dołu, żeby ich partia sprawowała kontrolę nad wszystkim.

W części naszego społeczeństwa wciąż nie do końca zakorzeniło się poczucie, że władza to my. Że nie jesteśmy posłusznymi przedmiotami, a władza nie zawsze jest dobra i wie najlepiej co robić. Duża praca przed nami, by pokazać ludziom, że oni sami lepiej wiedzą co jest dla nich dobre, zarówno lokalnie, jak i w sprawach związanych z dużą polityką. Trzeba ich przekonać, że demokracja każe iść w odwrotnym kierunku, to znaczy wzmacniać oddolny ruch, wzmacniać obywatelskość bo tylko to może wyzwolić nową energię.

Czytaj też: Czy paliwo plus oplata na Fundusz Dróg Samorządowych podoba się Polsce lokalnej?

Zastygliśmy już na tyle w naszym układzie politycznym, że trudno o nowe jakościowo skoki, również gospodarcze. Potrzebna nam nowa energia. Może się ona zrodzić z ruchu obywatelskiego, który będzie chciał wziąć wszystko w swoje ręce.

Prezes Kaczyński mówił o dwóch komisjach podczas głosowań w wyborach, jednej wyborczej, drugiej liczącej głosy.

Tak, tłumaczył, że wielogodzinna praca komisji i liczenie głosów, które odbywa się głęboko w nocy, kiedy wszyscy są wyczerpani, może sprzyjać popełnianiu błędów. Z doświadczenia wiem, że jest to możliwe i kilku cwaniaków w takiej komisji ma ułatwione zadanie, by robić różnego rodzaju dziwne rzeczy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.