PARTNER PORTALU
 • BGK

Dolnośląskie: Z pomocą dla młodzieży z ośrodków wychowawczych

 • pt/pap    20 maja 2016 - 14:39
Dolnośląskie: Z pomocą dla młodzieży z ośrodków wychowawczych
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Sobótce (fot.dolny-slask.org.pl)

• Dziesięć dolnośląskich samorządów zrealizuje wspólnie projekt, którego celem jest wsparcie podopiecznych ośrodków wychowawczych.
• Główny nacisk zostanie położony na przygotowanie do zawodu i zatrudnienie młodzieży. Projekt ma kosztować 12 mln zł.
22 maja dzieięć dolnośląskich samorządów, które prowadzą w regionie 12 publicznych ośrodków wychowawczych, podpisało list intencyjny w sprawie wspólnej realizacji projektu o nazwie "Nowa perspektywa - lepszy start".

Porozumienie podpisali: województwo dolnośląskie, gmina Wrocław oraz osiem powiatów: bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, oławski, świdnicki, wołowski i wrocławski.

Głównym celem projektu jest ułatwienie podopiecznym tych placówek integracji społecznej i zawodowej oraz możliwość usamodzielnienia się po zakończeniu pobytu w ośrodkach.

"Musimy tej młodzieży stworzyć jak najlepsze warunki do kształcenia i życia, by nie powrócili na tę samą drogę, która zaprowadziła ich do ośrodków wychowawczych" - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.

Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału edukacji i nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Małgorzata Medyk, główny nacisk zostanie położony na zdobycie zawodu.

"To nie będą jednak tylko kursy zawodowe, ale również ścisła współpraca z pracodawcami. Chodzi o to, by pracodawcy przekonali się, że podopieczni mają umiejętności i nadają się do pracy w zawodzie" - dodała Medyk.

Podkreśliła, że w ramach projektu zostanie zrealizowany również "program usamodzielnienia, czyli adaptacji społecznej wychowanków".

"Będziemy m.in. uczyć takich rzeczy, jak gospodarować budżetem domowym, jak prowadzić gospodarstwo domowe. Program obejmie również rodziców wychowanków. Chodzi o to, by po opuszczeniu placówki młodzi ludzie wracali do lepiej funkcjonujących rodzinnych domów" - zaznaczyła Medyk.

Jak podano, wartość całego projektu to 12 mln zł, z czego 85 proc. mają stanowić środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20. Projekt odejmie prawie około 600 wychowanków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Katarzyna KR , 2016-05-22 14:32:24

  Bardzo dobra inicjatywa z perspektywą nauki zawodu. Ponieważ pracuję w takiej instytucji i brak perspektywy jest najgorszy. Młodzież nie uczy się żadnych umiejętności zawodowych, panuje nuda, drugie życie i przemoc.