PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: Z pomocą dla młodzieży z ośrodków wychowawczych

  • pt/pap    20 maja 2016 - 14:39
Dolnośląskie: Z pomocą dla młodzieży z ośrodków wychowawczych

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Sobótce (fot.dolny-slask.org.pl)

• Dziesięć dolnośląskich samorządów zrealizuje wspólnie projekt, którego celem jest wsparcie podopiecznych ośrodków wychowawczych.
• Główny nacisk zostanie położony na przygotowanie do zawodu i zatrudnienie młodzieży. Projekt ma kosztować 12 mln zł.
22 maja dzieięć dolnośląskich samorządów, które prowadzą w regionie 12 publicznych ośrodków wychowawczych, podpisało list intencyjny w sprawie wspólnej realizacji projektu o nazwie "Nowa perspektywa - lepszy start".

Porozumienie podpisali: województwo dolnośląskie, gmina Wrocław oraz osiem powiatów: bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, oławski, świdnicki, wołowski i wrocławski.

Głównym celem projektu jest ułatwienie podopiecznym tych placówek integracji społecznej i zawodowej oraz możliwość usamodzielnienia się po zakończeniu pobytu w ośrodkach.

"Musimy tej młodzieży stworzyć jak najlepsze warunki do kształcenia i życia, by nie powrócili na tę samą drogę, która zaprowadziła ich do ośrodków wychowawczych" - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.

Jak wyjaśniła wicedyrektor wydziału edukacji i nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Małgorzata Medyk, główny nacisk zostanie położony na zdobycie zawodu.

"To nie będą jednak tylko kursy zawodowe, ale również ścisła współpraca z pracodawcami. Chodzi o to, by pracodawcy przekonali się, że podopieczni mają umiejętności i nadają się do pracy w zawodzie" - dodała Medyk.

Podkreśliła, że w ramach projektu zostanie zrealizowany również "program usamodzielnienia, czyli adaptacji społecznej wychowanków".

"Będziemy m.in. uczyć takich rzeczy, jak gospodarować budżetem domowym, jak prowadzić gospodarstwo domowe. Program obejmie również rodziców wychowanków. Chodzi o to, by po opuszczeniu placówki młodzi ludzie wracali do lepiej funkcjonujących rodzinnych domów" - zaznaczyła Medyk.

Jak podano, wartość całego projektu to 12 mln zł, z czego 85 proc. mają stanowić środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20. Projekt odejmie prawie około 600 wychowanków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Katarzyna KR , 2016-05-22 14:32:24

    Bardzo dobra inicjatywa z perspektywą nauki zawodu. Ponieważ pracuję w takiej instytucji i brak perspektywy jest najgorszy. Młodzież nie uczy się żadnych umiejętności zawodowych, panuje nuda, drugie życie i przemoc.