PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk: Koalicja w sejmiku kością niezgody w PO

  • aw/PAP    7 lipca 2016 - 07:39
Dolny Śląsk: Koalicja w sejmiku kością niezgody w PO
Rola Grzegorza Schetyny w podjętej przez PiS próbie przejęcia władzy na Dolnym Śląsku bulwersuje ponoć wielu członków i sympatyków PO na Dolnym Śląsku (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

• W PO trwa spór wokół rozmów koalicyjnych Platformy w sejmiku na Dolnym Śląsku.
• W środę w mediach pojawił się związany z nimi krytyczny, wobec szefa PO Grzegorza Schetyny, list legnickiego posła Stanisława Huskowskiego.
• Reakcja na list będzie ostra - zapowiada otoczenie lidera Platformy.
Spór, który stał się w środę (6 lipca) jednym z tematów posiedzenia zarządu krajowego, wywołały w Platformie niedawne doniesienia mediów, że Schetyna miał negocjować z PiS na temat utworzenia nowej koalicji w sejmiku wojewódzkim.

Wcześniej Platforma straciła tam władzę po tym, jak jej zarząd krajowy rozwiązał dolnośląskie struktury partii, którymi kierował partyjny oponent obecnego lidera PO, Jacek Protasiewicz. W następstwie tej decyzji, część radnych PO związanych z Protasiewiczem, m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski, opuściła klub Platformy w sejmiku i w ten sposób koalicja PO-PSL straciła tam większość. Pod koniec czerwca jednak na Dolnym Śląsku doszło do nowego porozumienia, m.in. z Przybylskim, na mocy którego PO otrzymała jedno ze stanowisk w zarządzie województwa. Powstała też nowa koalicja w Sejmiku z udziałem radnych Platformy.

Ewa kopacze we Wrocławiu. Co wynika z tej wizyty?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że o rozmowy Schetyny z PiS pytała w ubiegły piątek (1 lipca) na wyjazdowym posiedzeniu klubu PO we Wrocławiu była premier Ewa Kopacz.

Wcześniej - jak napisała tego dnia "Gazeta Wyborcza" - była szefowa rządu spotkała się w stolicy Dolnego Śląska z regionalnymi działaczami Platformy, w tym również Protasiewiczem i Huskowskim. "GW" upubliczniła fragmenty nagrania z tej rozmowy. Kopacz miała tam powiedzieć m.in., że negocjacje Schetyny z PiS "nie mieszczą" jej się w głowie i zapowiedzieć, że zażąda wyjaśnień w tej sprawie.

Z rozmów PAP z członkami zarządu PO wynika, że sprawa Dolnego Śląska była omawiana na jego środowym posiedzeniu. W trakcie spotkania władz na portalu TVP Info pojawiła się informacja o liście, który do swych klubowych kolegów wystosował legnicki poseł Stanisław Huskowski. Ocenił w nim, że "rola Grzegorza Schetyny w podjętej przez PiS próbie przejęcia władzy na Dolnym Śląsku bulwersuje bardzo wielu członków i sympatyków PO w naszym regionie".

Zwrócił się też w liście bezpośrednio do lidera PO: "Wielokrotnie publicznie deklarowałeś, że Platforma będzie opozycją totalną. Opozycją totalną wobec totalnych rządów PiS (...) Kiedy jesteś prawdziwy i szczery? Gdy składasz takie deklaracje, czy może wtedy, gdy wspólnie z Lipińskim budujesz koalicje z PiS w regionie?".

Huskowski powiedział, iż liczy, że jego list skłoni Schetynę do wyjaśnień na temat rozmów koalicyjnych na Dolnym Śląsku. "Być może przewodniczący ma jakieś racjonalne wytłumaczenie takiego zachowania. Nie bardzo sobie to wyobrażam, ale przecież nie mogę tego wykluczyć. To jedna rzecz, a druga to nawet jeżeli nie będzie takiej dyskusji, to przynajmniej chciałbym, żeby efektem tego przynajmniej było to, że w przyszłości nie będzie takich przypadków" - dodał.

Według niego, Schetyna rozmawiał z politykami z PiS już po tym jak doszło do porozumienia na mocy którego Platforma odzyskała władzę w regionie.

PO znów w koalicji w sejmiku×
KOMENTARZE (2)

  • mieszaniec, 2016-07-08 12:23:25

    Schetyna, działa według zasady, której nauczył się od ruskich a raczej Ukraińców: "Jak nie możesz swojego wroga zniszczyć, to musisz go pokochać".
  • Pewnik, 2016-07-08 10:51:47

    Jedyne wyjście z impasu to usunięcie Schetyny i jego żołnierzy, a powierzenie kierowania partią Trzaskowskiemu, młodemu, energicznemu, a nade wszystko mądremu politykowi. W przeciwnym razie Platformy nie będzie w przyszłym parlamencie czego zresztą jej życzę!.