PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom dla dzieci w Czarnowcu gotowy

  • PAP/JS    16 stycznia 2018 - 19:16
Dom dla dzieci w Czarnowcu gotowy
Jest to pierwsza i nowa placówka w powiecie ostrołęckim, która ma zapewniać opiekę dzieciom, których rodzice zostali tymczasowo lub trwale pozbawieni prawa do opieki. (fot. pixabay.com)

Zakończyły się prace przy budowie "Domu dla dzieci" w Czarnowcu (mazowieckie). To placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego, z miejscami interwencyjnymi. Gotowa jest na przyjęcie 14 dzieci.
Placówka w Czarnowcu k. Ostrołęki jest inwestycją powiatu ostrołęckiego. Jak poinformowało  starostwo Powiatowe w Ostrołęce, zakończyły się prace budowlane i placówka jest gotowa na przyjęcie dzieci.

"Wydano pozwolenie na użytkowanie obiektu, zostały podpisane umowy z dostawcami mediów, na odbiór odpadów itd." - poinformował dyrektor "Domu dla dzieci" Krzysztof Żebrowski. "Zostały jeszcze kwestie formalne, trwa bowiem przygotowanie wniosku do wojewody na prowadzenie działalności" - dodał.

Jest to pierwsza i nowa placówka w powiecie ostrołęckim, która ma zapewniać opiekę dzieciom, których rodzice zostali tymczasowo lub trwale pozbawieni prawa do opieki.

W "Domu dla dzieci" przygotowano 14 miejsc, będą tam przebywały dzieci z powiatu ostrołęckiego, obecnie przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach.

Dotychczas, w przypadku konieczności sprawowania pieczy zastępczej, dzieci z powiatu ostrołęckiego umieszczane były w placówkach na terenie innych powiatów, czasem bardzo odległych od miejsca ich dotychczasowego zamieszkania.

Placówka ma powierzchnię ok. 280 m kw. W domu na piętrze znajduje się 7 pokoi dwuosobowych i dwie łazienki, na parterze - salon z kuchnią z wyjściem na taras, duża łazienka, pokój indywidualnych spotkań, pokój wychowawców, hol i kotłownia z oddzielnym wejściem.

Dom powstał na działce o powierzchni 15 arów, na której znajdują się dwa budynki gospodarcze. Jest tam też miejsce na ognisko, betonowy grill, ławki i stoliki. Placówka powstała na przykładzie podobnych takich domów w Polsce.

Głównym celem domu jest przygotowanie wychowanków do jak najlepszego funkcjonowania w życiu dorosłym, już po opuszczeniu placówki. Dzieci, poprzez treningi praktyczne, maja nauczyć się umiejętności zarządzania budżetem, dokonywania zakupów i ich planowania, sprzątania, gotowania, dbania o czystość, o zagospodarowanie podwórka itp.

Docelowo kadra placówki składać ma się z 10 osób, w tym: dyrektor, wychowawcy, psycholog, pedagog i pracownik socjalny.

Budowa i wyposażenie "Domu dla dzieci" było finansowane ze środków własnych powiatu ostrołęckiego; proces inwestycyjny prowadziło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.