PARTNER PORTALU
  • BGK

Domy dziennego pobytu rozwiązaniem senioralnych problemów gmin

  • Bartosz Dyląg    4 kwietnia 2018 - 06:00
Domy dziennego pobytu rozwiązaniem senioralnych problemów gmin
Podopieczni Pienińskich Domów Dziennego Pobytu (fot. mat. prasowe)

- W perspektywie długoletniej seniorzy będą dosyć dużym wyzwaniem dla państwa oraz wszystkich samorządów. Jeżeli dziś budżet państwa uwzględnia potrzebę pomagania gminom i dofinansowania opieki nad najmłodszymi, powinien wspomóc opiekę także nad najstarszymi - podkreśla Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.
  • Seniorzy z trzech pienińskich gmin korzystają z wyremontowanych i dostosowanych do ich potrzeb placówek pobytu dziennego.
  • Domy opieki dziennej są formą inwestycji, która pozwala zaoszczędzić na pięciokrotnie droższych domach pomocy społecznej.
  • Seniorzy będą rosnącym wyzwaniem dla wszystkich samorządów, dlatego potrzebne będzie finansowanie takich placówek z budżetu centralnego.


Dziś w Polsce mamy ponad 9 mln osób po 60. roku życia. 1,5 mln z nich przeżyło 80 lat i to te osoby są największym wyzwaniem z punktu widzenia polityki senioralnej gmin. Co więcej, za niespełna 20 lat będzie ich dwukrotnie więcej – około 3 mln.

- Oznacza to ogromne wyzwanie w opiece krótko- i długoterminowej – zauważa Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. – Na to nakłada się różnica w długości życia kobiet i mężczyzn. W Polsce to ponad sześć lat. Mówi się, że starość ma u nas twarz samotnej kobiety - dodaje.

Czytaj też: Oddziały geriatryczne słabym ogniwem sieci szpitali?

W Małopolsce, gdzie osób starszych jest 611 tys., na początku tego roku funkcjonowało jedynie pięć dziennych domów opieki, z czego trzy prowadzone były przez samorządy terytorialne.

Dziś co piąty mieszkaniec Małopolski opiekuje się seniorem, a w co czwartym gospodarstwie domowym mieszka samotna starsza osoba. W 2020 roku w Małopolsce 370 tys. osób będzie potrzebowało opieki, 170 tys. nie będzie mogło oczekiwać wsparcia rodziny.

Pięć razy tańsze niż DPS-y

Odpowiedzią na te wyzwania są Pienińskie Domy Dziennego Pobytu. Placówki otwarto w Kluszkowcach (gmina Czorsztyn), Jaworkach (gmina Szczawnica) oraz Niedzicy (gmina Łapsze Niżne).

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego pozyskano niemal 5,4 mln zł, część wkładu własnego to trzy nieruchomości, które gminy przekazały na potrzeby przedsięwzięcia.

Z całkowicie bezpłatnej opieki korzysta w dni robocze 70 niesamodzielnych osób w wieku powyżej 60 lat, którym stan zdrowia uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych czynności. Podopieczni mają zapewnione pełne wyżywienie oraz transport w obie strony.

Czytaj też: Diety powinny przysługiwać także seniorom i młodzieży

Seniorzy mają do dyspozycji wiele aktywności, które pomagają w powrocie do zdrowia oraz przeciwdziałają społecznemu wykluczeniu. Każdy z nich ma indywidualny plan opieki. Seniorzy uczestniczą m.in. w terapii poprzez wspólne gotowanie, w zajęciach rehabilitacyjnych, edukacyjnych czy internetowych.

Ze środków projektu przeszkolono także 70 opiekunów osób niesamodzielnych. Dzięki temu mieszkańcy współpracujących ze sobą gmin, którzy wzięli udział w bezpłatnym specjalistycznym kursie i zdali egzaminy, mogą pochwalić się nowym zawodem, a lokalna społeczność zyskała wykwalifikowanych specjalistów. 12 osób zostało zatrudnionych w Pienińskich Domach Dziennego Pobytu, a pozostałe mogą szukać pracy w tym coraz bardziej poszukiwanym na rynku zawodzie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.