PARTNER PORTALU
  • BGK

Dożynki Jasnogórskie z prezydentem

  • PAP    4 września 2011 - 11:53

W Częstochowie rozpoczęły się główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich. Pod jasnogórskim Szczytem zgromadziły się tysiące rolników z całej Polski.
W Dożynkach bierze udział prezydent Bronisław Komorowski, który przed mszą wygłosił przemówienie do rolników. -Polscy rolnicy przyczynili się do tego, że nasz kraj stosunkowo łagodnie przeszedł przez kryzys gospodarczy - mówił prezydent - Ma za co dziękować polskim rolnikom cała Polska - podkreślił.
W swoim przemówieniu prezydent zauważył, że rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja polskim rolnikom. Często muszą się zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami. Mimo tych przeciwności każdego roku polskie rolnictwo osiąga dobre wyniki - powiedział prezydent. Dodał też, że z roku na rok na wsi widać coraz większy postęp modernizacyjny, dzięki któremu polskie rolnictwo skutecznie konkuruje z rolnikami z innych krajów.

Uroczystej sumie przewodn biskup świdnicki Ignacy Dec. Tegoroczne uroczystości odbędą się pod hasłem "Do Matki Jedności z Bogiem".

Rolnicy z całego kraju, co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy składa się i błogosławi chleb i wieńce żniwne.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Tradycja organizowania dożynek i pielgrzymki rolników jest kultywowana do dzisiaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.