PARTNER PORTALU
  • BGK

DPS-y to nie ośrodki zamknięte

  • Rynekseniora.pl/Gazeta Wyborcza    8 czerwca 2016 - 10:04
DPS-y to nie ośrodki zamknięte
Funkcje domów pomocy społecznej coraz częściej wychodzą poza te regulaminowe (fot. Shutterstock)

Domy pomocy społecznej "otwierają się na świat" w szerokim tego słowa znaczeniu - zauważa Gazeta Wyborcza, opisując krakowskie placówki. Dyrekcja dba o usprawnianie i aktywizację podopiecznych, którzy integrują się z sąsiadami, młodzieżą, a nawet z przedszkolakami. Coraz chętniej są również aktywni wirtualnie.
Zarządzający DPS-ami dużą wagę przykładają do usprawniania lokatorów - zdarza się, że zatrudniają w tym celu fizjoterapeutów, kupują bieżnie, rowerki stacjonarne.

Dbają także o integrację - zarówno wśród samych mieszkańców (wspólne przygotowywanie posiłków, organizacja warsztatów kulinarnych, opieka nad zwierzętami domowymi, które są "adoptowane" przez pensjonariuszy), jak i z otoczeniem spoza placówki.

Domy pomocy społecznej współpracują np. z wolontariuszami - często uczniami pobliskich szkół, którzy spędzają wspólnie czas z podopiecznymi, spacerują, w zamian otrzymując kawę lub ciasto. Do domu przychodzą również przedszkolaki - przygotowują się chociażby do szkolnych przedstawień, korzystając z bardziej tolerancyjnej publiczności.

Mieszkańcy DPS-ów wychodzą także na różne wydarzenia sami - bilety dostarczają fundacje czy stowarzyszenia, a na wspólną wycieczkę udają się nawet niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich.

DPS-y także coraz częściej debiutują w mediach społecznościowych, np. na facebooku. Mieszkańcy - by móc siebie zobaczyć w sieci - mają dodatkową motywację, by nauczyć się obsługi komputera, aparatu cyfrowego czy tego w telefonie czy umieć korzystać z określonych programów komputerowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.