PARTNER PORTALU
  • BGK

Dr Bartłomiej Biskup: Prezydent Warszawy jest spalona jako kandydatka na prezydenta

  • PAP/MN    21 września 2017 - 17:36
Dr Bartłomiej Biskup: Prezydent Warszawy jest spalona jako kandydatka na prezydenta
Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała już, że złoży skargę na Urząd Skarbowy. (fot. Platforma Obywatelska, Flickr)

Hanna Gronkiewicz-Waltz jest spalona jako kandydatka na prezydenta Warszawy - ocenia politolog z Instytutu Nauk Politycznych UW dr Bartłomiej Biskup.
• Zdaniem politologa sprawa komisji weryfikacyjnej bardzo obciążyła prezydent Warszawy.

• W jego opinii Gronkiewicz-Waltz nie powinna startować już w wyborach samorządowych.

• Politolog ocenia, że reakcja na ujawnienie afery reprywatyzacyjnej była spóźniona i nieadekwatna.

Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł. Chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach.

"Z tego, co się stało, płynie przekaz o państwie, że jest w miarę sprawne i jeśli trzeba, to realizuje swoje działania. Przekaz i komunikaty władzy są takie: nikt nie może się czuć ponad prawem. Szczególnie politycy opozycji i osoby lepiej sytuowane w hierarchii społecznej nie mogą czuć się postawione ponad prawem i też będą odpowiadać jak zwykli obywatele" - podkreślił dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Politolog zaznaczył, że "niepłacenie grzywien przez Hannę Gronkiewicz-Waltz to głębsza sprawa i dosyć ryzykowna strategia". "Pani prezydent konsekwentnie nie stawia się na posiedzenia komisji weryfikacyjnej. Gdybyśmy na sprawę spojrzeli pod względem politycznym, to prezydent Warszawy ma rację, w tym sensie, że na pewno byłaby tam postawiona pod pręgieżem, pod ścianą. Byłaby zaciekle atakowana. Natomiast Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczy się nie politycznie, tylko prawnie, tzn. że nie uznaje tej komisji, a jej działanie jest niekonstytucyjne" - powiedział Biskup.

Czytaj też: Prezydent Warszawy złoży skargę na Urząd Skarbowy

Według rozmówcy "to jest błąd, bo komisja działa i przede wszystkim odpowiada na zapotrzebowanie społeczne, jest dobrze postrzegana przez ludzi, przez tych, którzy zostali poszkodowani działaniami mafii reprywatyzacyjnej czy tej grupy osób, która łamała prawo, przejmując te budynki".

"Z tego względu argumenty prawne Gronkiewicz-Waltz nie będą nigdy tak dobrze zrozumiane przez opinię publiczną. Prezydent, uciekając przed komisją, już stawia siebie ponad prawem. Jeżeliby wezwano człowieka - Jana Kowalskiego czy innego zwykłego mieszkańca Warszawy, to on by się musiał stawić przed komisją. W dodatku pani prezydent podlegał urząd, który te decyzje wydawał" - skomentował dr Biskup.×
KOMENTARZE (2)

  • Kandydatka na co???, 2017-09-22 15:23:21

    Gdyby ubiegała się o stanowisko kasjerki w moim sklepie to bym jej nie przyjął. Brak zaufania.
  • Julek, 2017-09-22 10:27:25

    Cóż za odkrycie. Przecież ona od dawna mówiła, że już więcej kandydować nie będzie.