PARTNER PORTALU
  • BGK

Droga walka z ASF. Ile kosztowała?

  • PAP/AT    4 lipca 2017 - 07:24
Droga walka z ASF. Ile kosztowała?
Walka z afrykańskim pomorem świń (ASF) trwa od 2014 r. (Fot. GIW/farmer.pl)

Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF), to około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
• Walka z ASF trwa od 2014 r.

• Na ok. 50 mln zł ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel dotychczasowe koszty zwalczania ASF.

• Podkreślił, że dziki są jednym ze źródeł przenoszenia choroby, a Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie.

Minister rolnictwa w TVP Info przypomniał, że walka z ASF trwa trzy lata, od 2014 r. "Wtedy niepotrzebnie ówczesny minister zakazał redukcji dzików" - ocenił szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że problem z dzikami trwa do dziś, bowiem Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie. "A dziki to jest jedno ze źródeł przenoszenia ASF-u" - mówił Jurgiel.

"Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń, teraz jest około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby" - ocenił Jurgiel.

Zaznaczył, że resort przygotował działania bardziej restrykcyjne, które mają doprowadzić do tego, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Jego zdaniem sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach, a tylko w małych liczących do 10 sztuk.

Czytaj też: Polska radzi sobie dobrze z ASF-em

Jak poinformowało MRiRW w poniedziałek (3 lipca) odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omówiono sytuację dotycząca występowania tego wirusa.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk - u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim - 16 oraz podlaskim - osiem i mazowieckim - dwa. Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia - informuje ministerstwo.

Z dotychczasowych analiz wynika, że główną przyczyną rozprzestrzeniania się choroby jest w dalszym ciągu zbyt duża populacja dzików.

Jurgiel polecił opracowanie rozwiązań ustawowych, które pozwolą na podjęcie skutecznych działań w tym zakresie.

Na ukończeniu są prace dotyczące rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2019. Przygotowywana jest ponadto nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów ws. niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenia te dotyczą m.in. zasad stosowania pasz dla trzody chlewnej, zaostrzenia zasad bioasekuracji, jak również rekompensat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • byłysPZP, 2017-07-04 10:48:08

    "W ramach umów z zarządcami lub dzierżawcami obwodów łowieckich zaplanowano pozyskanie 7 771 dzików, odstrzelono 7 727 dzików (99,43% planu). Odstrzał dzików został następnie powiększony przez zawarcie kolejnych, lub aneksowanie dotychczasowych umów, o dodatkowe 2 266 dzików, z czego odstrzelo...no 1 953 (96,7% planu)." str 12 Sprawozdania Pełnomocnika Rządu maj 2017. Szczucie przeciw weterynarzom później przeciw myśliwym to ryzykowna gra  rozwiń