PARTNER PORTALU
  • BGK

Duża ustawa reprywatyzacyjna. Czy rozwiąże problem?

  • AH    11 października 2017 - 13:33
Duża ustawa reprywatyzacyjna. Czy rozwiąże problem?
Fot. MS/Twitter

Uniwersalne zasady dla wszystkich, zakazane zwroty w naturze - to podstawowe założenia przedstawionej przez Patryka Jakiego ustawy reprywatyzacyjnej.
• Przez brak ustawy reprywatyzacyjnej państwo traci rocznie miliardy złotych - przekonuje Patryk Jaki prezentując założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

• Największą ofiarą, jak stwierdził Jaki, braku ustawy reprywatyzacyjnej są duże miasta, ponieważ tracą m.in. szanse na inwestycje.

• Podkreślił, że przed nim stanęło zadanie wyważenia "interesu indywidualnego z interesem państwa".

Jak zapewnia Patryk Jaki, tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna ma być przełomowa i rozwiązać problem "raz na zawsze". 

- Przez brak ustawy reprywatyzacyjnej państwo traci rocznie miliardy złotych; największą ofiarą są duże miasta, które m.in. tracą szanse na inwestycje - mówił.

Jak wskazywał Patryk Jaki, miasta mogą tracić wielomilionowe inwestycje przez brak uregulowań prawnych.

- Nikt nie chce inwestować na terenach o nieuregulowanym statusie - mówił Patryk Jaki. 

- Duża ustawa reprywatyzacyjna, mamy to, łapiemy byka za rogi (...) - mówił Jaki. Dodał, że przez brak dużej ustawy reprywatyzacyjnej, od 1989 r. w polskim państwie narosło wiele problemów.

- Przede wszystkim brak regulacji spowodował, że państwo rocznie traci miliardy złotych, ponieważ nieruchomości są rozdawane, oddawane w bardzo różny sposób, w zależności od samorządów, w zależności od miejsca, w zależności od sądu - powiedział Jaki, który także kieruje komisją weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

Przekonywał, że w tym zakresie jest "kompletny bałagan prawny". - Kamienice dostają zmarli, handlarze roszczeń, grupy wyspecjalizowane w tym, reaktywowane spółki na numizmaty. Po prostu jedna wielka patologia - ocenił wiceminister sprawiedliwości.

Dodał, że zwrot kamieniec to jest do jednej, czyli 100 proc., wartości na dziś, a nie na czas nacjonalizacji. Dodał, że reprywatyzacja wiąże się także z problemami społecznymi, ponieważ oddawane są nieruchomości w naturze np. kamienice z lokatorami.

Przekonywał, że w zasobach Skarbu Państwa są tysiące nieruchomości, których status jest niewyjaśniony. - To powoduje, że tysiące tych nieruchomości, majątku państwowego to prostu niszczeje - dodał.

Największą ofiarą, jak stwierdził Jaki, braku ustawy reprywatyzacyjnej są duże miasta, ponieważ tracą m.in. szanse na inwestycje.

Podkreślił, że przed nim stanęło zadanie wyważenia "interesu indywidualnego z interesem państwa".

Ustawa trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych. 

 

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.