PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa dowództwa obrony terytorialnej na Mazowszu

  • Parlamentarny.pl (Włodzimierz Kaleta)    21 marca 2016 - 13:29
Dwa dowództwa obrony terytorialnej na Mazowszu
Żołnierze Obrony Terytorialnej uczyć się będą musztry, regulaminów, taktyki, a także będą mieć szkolenia z wychowania patriotycznego oraz strzelania (Fot.Łukasz Kermel arch.17 WBZ)

• Jak będzie zorganizowany system obrony terytorialnej na każdym z trzech poziomów administracji kraju, z którą jest ściśle powiązany? Najwyższy jest poziom strategiczny, czyli krajowy gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny będzie poziom operacyjny, czyli wojewódzki.
• W drugim kwartale będą już gotowe założenia do ustawy.
• Docelowo mają powstać 364 kompanie pogrupowane terytorialnie i zgrupowane w 86 batalionach.
Jaka dokładnie będzie koncepcja organizacji, budowy i funkcjonowania Obrony Terytorialnej oraz jaki jest stan przygotowań do jej utworzenia?

Bartosz Kownacki, wiceminister resortu obrony narodowej podkreśla wagę tego projektu dla resortu obrony narodowej. - Obrona Terytorialna, to jedno z kluczowych zadań MON na rok 2016 i kolejne lata - zapewnia wiceminister.

Budowa sił OT zyskuje wreszcie takie znaczenie, jakie powinna mieć przez ostatnie 25 lat. Chcielibyśmy podkreślić, że to na razie prezentacja koncepcji. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze jednostki OT będą gotowe. Wszyscy wiemy, jak wielkie ma to znaczenie, ale OT z prawdziwego zdarzenia buduje się przez pokolenia – mówi wiceminister Kownacki.

Czytaj też: Macierewicz, obrona terytorialna: pierwsze oddziały na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

Zdaniem wiceministra posiedzenia komisji w sejmie i senacie są wciąż okazją do prawdziwej dyskusji nt. OT, zgłaszania postulatów, uwag i propozycji do zmian w koncepcji. - Dziś jest jeszcze szansa na doprecyzowanie i korekty pewnych rozwiązań, bo w drugim kwartale będziemy mieli już gotowe założenia do ustawy – podkreśla wiceminister.

W każdym województwie będzie dowództwo brygady OT, z wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie ze względu na obszar i liczbę ludności będą potrzebne dwa dowództwa. Dodatkowo w każdym mieście wojewódzkim będzie jeden batalion obrony terytorialnej. Podobnie w niektórych innych większych miastach, może być dodatkowy pododdział OT.

Najniższym poziomem będzie poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania obrony terytorialnej. Docelowo, za kilka lat, powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionach.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.