PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwie partie podały przedstawicieli w Komitecie organizującym uroczystości niepodległościowe

  • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 16:33
Dwie partie podały przedstawicieli w Komitecie organizującym uroczystości niepodległościowe
Hanna Gronkiewicz-Waltz została powołana przez PO do Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP (fot. twitter)

Pierwsze partie nazwiska ich przedstawicieli w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Platforma Obywatelska zgłosiła Hannę Gronkiewicz-Walt, prezydent Warszawy. Wiadomo też, że w pracach Komitetu udział weźmie Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent podpisał 27 kwietnia; zakłada ona powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada też, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

Platformę w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - poinformował Jan Grabiec, rzecznik partii. "Szef partii Grzegorz Schetyna zgłosił Hannę Gronkiewicz-Waltz, jako wiceprzewodniczącą partii i prezydent stolicy" - powiedział.

PSL będzie reprezentował w Komitecie wiceszef partii Dariusz Klimczak. "Będę zwracał uwagę na próby upolitycznienia obchodów; będę bronił obiektywizmu" - zadeklarował Klimczak.

Swojego przedstawiciela nie wskazał jeszcze klub Kukiz'15. Nie wiadomo jeszcze kogo do Komitetu zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Za to pewne jest, że udziału w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna. Według lidera Ryszarda Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".

Celem ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie uroczystości odbywających się w latach 2017-2021. Zająć ma się tym właśnie Komitet złożony z najwyższych władz Rzeczypospolitej, w tym prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, premiera i wskazanych w ustawie członków Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Po wyrażeniu zgody przez właściwy organ partii lub ugrupowania, udział w pracach Komitetu wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.