PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwukadencyjność nie tylko dla samorządów. Burmistrz chce referendum

  • aw    2 marca 2018 - 19:15
Dwukadencyjność nie tylko dla samorządów. Burmistrz chce referendum
Elżbieta Radwan (fot. arch.)

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan chce, by ograniczenie liczby kadencji dotyczyło nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale także parlamentarzystów. Liczy na referendum w tej sprawie.
Na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich burmistrz Wołomina zaproponowała zainicjowanie akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. ograniczenia liczby kadencji wszystkich funkcji pochodzących z wyborów powszechnych.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym, który wszedł w życie z końcem stycznia br. wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

- Chodzi o to, żeby wybory były rzeczywistymi wyborami, a nie tylko głosowaniem – tłumaczył Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Błaszczak wskazywał, że taka zmiana jest korzystna, ponieważ "powoduje rozmontowanie lokalnych układów, które są niezwykle silne, szczególnie w Polsce lokalnej, gdzie nie ma mediów, a jeżeli już są, to te media lokalne są uzależnione od wójta, burmistrza, prezydenta, bo ogłoszenia są tam publikowane".

Pojawiają się też opinie, że ograniczenie liczby kadencji powinno objąć także posłów i senatorów.

- Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów powinna zostać rozszerzona na posłów – oceniał podczas grudniowej debaty w Sejmie Piotr Zgorzelski (PSL).

Pomysł Elżbiety Radwan dotyczący referendum mógłby spotkać się z pozytywnym odzewem ze strony społeczeństwa. Jak wynika bowiem z sondażu przeprowadzonego przed rokiem przez IQS dla „Rzeczpospolitej" , aż 59 proc. Polaków chciałoby wprowadzić dwukadencyjność dla posłów i senatorów. Co ciekawe, ograniczenia wobec samorządowców poparło mniej ankietowanych - 46 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jagda, 2018-03-02 18:27:17

    Popieram. Na najwyższym szczeblu też trzeba rozbić układy.