PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwukadencyjność w samorządach: Kadencje będą liczone dopiero od nowych wyborów?

  • AT    15 maja 2017 - 12:28
Dwukadencyjność w samorządach: Kadencje będą liczone dopiero od nowych wyborów?
Kadencyjność w samorządach jednak nie będzie działała wstecz? Błaszczak: Są wątpliwości co do momentu wprowadzenia kadencyjności (fot.fotolia)

Są wątpliwości co do momentu, od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia - od przedostatnich wyborów samorządowych (z 2010 r.), czy dopiero od najbliższych, które będą w 2018 r. - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak o wprowadzeniu dwukadencyjności w samorządach..
• PiS proponuje, żeby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli pełnić swoje funkcje maksymalnie przez dwie kadencje.

• Jak tłumaczył Mariusz Błaszczak są wątpliwości co do momentu, od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia.

• Wyraził nadzieję, że dwukadencyjność zostanie poparta nie tylko przez większość Prawa i Sprawiedliwości, lecz także przez cały Sejm.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podczas porannej audycji w Radiu Zet poruszył temat ograniczenia kadencyjności w samorządach. PiS proponuje, żeby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogli pełnić swoje funkcje maksymalnie przez dwie kadencje. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r.

Jak tłumaczył, są wątpliwości co do momentu, od którego miałyby się liczyć ustawowe ograniczenia - od przedostatnich wyborów samorządowych (z 2010 r.), czy dopiero od najbliższych, które będą w 2018 r. Podkreślił, że obecnie toczy się na ten temat dyskusja.

Czytaj też: Wicepremier zatrzyma dwukadencyjność w samorządach?

"Są podnoszone uwagi dotyczące oceny konstytucyjności - albo nie - takiego projektu, oczywiście ostatecznie decyduje o tym Trybunał Konstytucyjny, ale my słuchamy tego, co mówi społeczeństwo, co mówią politycy i wyciągamy z tego wnioski" - powiedział minister.

Wyraził nadzieję, że dwukadencyjność zostanie poparta nie tylko przez większość Prawa i Sprawiedliwości, lecz także przez cały Sejm.

Zdaniem Błaszczaka, dwukadencyjność powinna zostać wprowadzona, "żeby rozbić układy lokalne, które dławią aktywność ludzi". Dodał, że "chociażby dla higieny władzy dobrze jest, kiedy władza się zmienia".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Zatroskana, 2017-05-16 14:48:57

    a rozbić kliki w sejmie, od 25 lat te same to niełaska Mariuszu ?