PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwukadencyjność w samorządach, Schetyna: PO będzie gotowa na wybory samorządowe w każdej chwili

  • PAP/AT    25 stycznia 2017 - 09:13
Dwukadencyjność w samorządach, Schetyna: PO będzie gotowa na wybory samorządowe w każdej chwili
PO postanowiła przyspieszyć przygotowania do wyborów samorządowych (Grzegorz Schetyna ,fot.twitter.com/Platforma_org)

• Szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma Obywatelska jest przygotowana na wariant wcześniejszych wyborów samorządowych.
• Bierzemy pod uwagę wariant przyspieszenia wyborów parlamentarnych i samorządowych - zadeklarował po posiedzeniu klubu PO szef ugrupowania Grzegorz Schetyna.
• Dodał, że 31 stycznia zawiązany zostanie komitet referendalny ws. zmian w oświacie.
Tematami wyjazdowego posiedzenia klubu Platformy, które odbyło się w warszawskim Domu Technika przy ul. Czackiego, były m.in. przygotowania do wyborów samorządowych, propozycje PiS dotyczące zmian w ordynacji samorządowej oraz referendum w sprawie reformy oświatowej.

Jak mówił po zakończeniu spotkania klubu Schetyna, Platforma ma już pełnomocnika, który pokieruje zespołem koordynującym aktywności samorządowe partii, a podczas sobotniej rady krajowej partii przygotuje "scenariusz i kalendarz" działań związanych z wyborami.

Dodał, że zapowiedziane w ubiegłym tygodniu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zmiany, dotyczące m.in. ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, w tym wprowadzenia dwukadencyjności dla prezydentów miast i burmistrzów "to jest pokaz nieudolności i chaosu ze strony PiS-u". "Nie mają pomysłu na rozwiązywanie bieżących problemów, więc szukają kwestii zastępczych. Jeżeli znaleźli ją w ataku na samorząd, to jest ślepy strzał" - ocenił przewodniczący PO.

Pytany przez dziennikarzy, czy PO jest przygotowana na scenariusz, w którym wybory samorządowe odbyłyby się jeszcze w tym roku, Schetyna zapewnił we wtorek, że Platforma będzie na wybory gotowa "w każdej chwili".

Czytaj też: PiS zapewnia: Nie ma mowy o skracaniu obecnej kadencji samorządów

"Bierzemy pod uwagę wariant przyspieszenia wyborów - tych samorządowych i tych parlamentarnych, i tu będziemy gotowi, i będziemy wokół Platformy skupiać środowiska obywatelskie, inne partie polityczne, będziemy tworzyć ruchy współpracy także wśród potencjalnych koalicjantów, bo zależy nam na tym, żeby w Polsce panowała ciągle demokracja parlamentarna, żebyśmy wierzyli w to, że Polska jest krajem, który jest normalnie rządzony i w którym rządzą normalne zasady i nie jest państwem PiS" - mówił lider Platformy.

PO postanowiła w ostatnich dniach przyspieszyć przygotowania do wyborów samorządowych, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku. Politycy PO są zdania, że PiS może chcieć skrócić obecną kadencję samorządu tak, by wybory odbyły się już w tym roku. Na sobotę zaplanowane jest posiedzenie Rady Krajowej poświęcone właśnie tej sprawie.

Czytaj też: Ograniczenie liczby kadencji: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?

Wariant przyspieszonych wyborów samorządowych wykluczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Nie ma mowy o tym, żebyśmy skracali obecną kadencję samorządową. Wolałabym, i bardzo apeluję to, żeby politycy opozycji, szczególnie Platformy Obywatelskiej, nie wywoływali kolejnego pola konfliktu rzeczą, która nie ma miejsca" - powiedziała Mazurek.

Schetyna podkreślił we wtorek, że los samorządów jest dla PO szczególnie ważny, ponieważ "reforma samorządowa to reforma największego sukcesu". "Platforma jest partią, która powstała z samorządu i ludzie Platformy tworzyli tę reformę samorządową, więc bardzo nam zależy na tym, żeby utrzymać podmiotowość i istotę samorządu cały czas. Dlatego tak będziemy o to walczyć, i nie pozwolimy PiS-owi odebrać samorządowi wagi" - zadeklarował.×
KOMENTARZE (1)

  • insex, 2017-01-25 15:09:14

    tylko kto chciały dzisiaj PO-wskie beztalencia wybierać. Czy im trzeba łopatą to do głowy wkładać?