PARTNER PORTALU
  • BGK

Działa Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści. Czemu służy?

  • aw/pap    16 września 2016 - 06:19
Działa Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści. Czemu służy?
(fot.:policja.pl)

• Z policyjnych danych wynika, że przestępstwa z nienawiści stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich odnotowywanych przestępstw.
• Ich wykrywalność wynosi ponad 46 proc. i jest najwyższa w ciągu ostatnich czterech lat - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.




"Od stycznia do sierpnia tego roku w Polsce odnotowano 496 tzw. przestępstw z nienawiści. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. z ogólnej liczby ponad 500 tys. wszystkich przestępstw odnotowanych w tym czasie w naszym kraju - poinformował minister Mariusz Błaszczak, cytowany w komunikacie resortu.

Czytaj też: Zero Tolerancji: biorą pod lupę władze i instytucje państwowe

Jak podano, w 2015 roku odnotowano 794 tzw. przestępstwa z nienawiści, natomiast w 2016 roku od stycznia do sierpnia - 496. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich przestępstw, ktorych odnotowano ogółem 518 tys.

Podkreślono, że wykrywalność w tej grupie wynosi ponad 46 proc. i jest najwyższa w ciągu ostatnich czterech lat (w ubiegłym roku było to 39,8 proc.).

Platforma dla walki z nienawiścią

Resort informuje także, że działa Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści, która ma integrować działania i wymianę dobrych praktyk między różnymi środowiskami. Powołano również sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka - to pełnomocnik komendanta głównego Policji, jego odpowiednicy w Komendzie Stołecznej Policji oraz komendach wojewódzkich, Centralnym Biurze Śledczym Policji i szkołach policji.

Pełnomocnicy zajmują się ochroną praw człowieka, realizacją zadań równego traktowania oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez funkcjonariuszy. Wśród zadań pełnomocników znajdują się m.in. problemy związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępstw z nienawiści; pełnią oni również rolę "oficerów środowiskowych" ds. kontaktów z mniejszościami.

Podkreślono również, że Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji prowadzi monitoring postępowań wszczętych i zakończonych dotyczących przestępstw popełnionych z nienawiści; w każdej komendzie wojewódzkiej oraz w Komendzie Stołecznej Policji wyznaczono koordynatorów wspomagających zwalczanie przestępstw z nienawiści.

Minister Błaszczak podkreślił, że policja prowadzi bieżący monitoring internetu w zakresie ujawniania "mowy nienawiści" w treściach zamieszczanych na portalach społecznościowych, forach internetowych, serwisach internetowych grup narodowościowych oraz innych stronach. We wszystkich komendach wojewódzkich utworzono komórki organizacyjne do walki z cyberprzestępczością, które również stale monitorują kwestie związane z "mową nienawiści" - zaznaczono w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.