PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzielnice Warszawy: W której żyje się najdłużej, w której najkrócej?

  • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 15:28
Dzielnice Warszawy: W której żyje się najdłużej, w której najkrócej?
Średnia życia mężczyzn w dzielnicach Warszawy w latach 2008-2011 oraz 2011-2014. (fot. UM Warszawa)

• Najkrócej żyją mieszkańcy Pragi, najdłużej - Wilanowa, jednak zróżnicowanie stanu zdrowia mieszkańców Warszawy z poszczególnych dzielnic maleje.
• Mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż w przeciętny mieszkaniec Polski czy mieszkańcy innych dużych miast, z wyjątkiem Krakowa.
• Tak wynika z analiz przeprowadzonych na potrzeby stołecznego ratusza.
Dane przedstawiono na konferencji prasowej w ratuszu. Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) ds. szkolenia podyplomowego i współpracy w zakresie zdrowia publicznego, przekazał, że przeciętna długość życia mieszkańców Warszawy w 2015 r. wynosiła w przypadku mężczyzn - 76,1 roku, a w przypadku kobiet - 82,3. Wartości te są większe niż w 2012 r. odpowiednio o 1,2 i 0,8.

Prof. Wojtyniak wyjaśnił, że przeciętna długość życia to wiek, którego - jak się można spodziewać - dożyje dzisiejszy noworodek, jeżeli nic się nie zmieni w realiach, tzn. sytuacja ani się nie poprawi, ani nie pogorszy.

Mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż w przeciętny mieszkaniec Polski czy mieszkańcy innych dużych miast, z wyjątkiem Krakowa, bo tam średnia życia mężczyzn wynosi 76,3 roku, a kobiet 82,6. Prof. Wojtyniak wskazał, że można mówić o "przepaści" - pięć lat różnicy - między Warszawą a miastami o najkrótszej średniej życia, wśród których jest Łódź.

Zastępca dyrektora NIZP-PZH powiedział, że w stolicy Polski, podobnie jak w wielu innych stolicach europejskich, obserwuje się duże zróżnicowanie w długości życia w zależności od dzielnicy zamieszkania.

Czytaj też: Oto jak mieszkańcy województw wykorzystywali świadczenia rodzinne

"Rodzący się obecnie chłopiec w Wilanowie może oczekiwać, że będzie żył prawie 81 lat - dokładnie 80,9; natomiast chłopiec rodzący się na Pradze-Północ może oczekiwać, że będzie żył 71,1, tzn. prawie o 9 lat mniej" - wskazał.

Jak zauważył, w Wilanowie i na Ursynowie długość życia nie zwiększyła się w ostatnich latach, lecz uległa nawet pewnemu skróceniu, a na Pradze Północ i na Woli sytuacja się systematycznie poprawia. "Główny wniosek jest taki, że zmniejsza się zróżnicowanie stanu zdrowia w Warszawie w zależności od dzielnicy zamieszkania" - stwierdził.

Podobnie jak w całej populacji, najczęstszymi przyczynami zgonów mieszkańców Warszawy są choroby układu krążenia (45 proc. zgonów) oraz nowotwory złośliwe (27 proc.).

Czytaj też: W Pałacu Kultury i Nauki uhonorowano radną

Wśród tzw. zewnętrznych przyczyn zgonów najczęstsze zagrożenie życia stanowiły upadki, na drugim miejscu były samobójstwa i dopiero na trzecim miejscu wypadki komunikacyjne.

Z danych ratusza wynika, że w szpitalach warszawskich w latach 2009-2014 prawie 50 proc. pacjentów to osoby spoza Warszawy. Oceniono, że takich pacjentów przybywa.

Przedstawiony w poniedziałek raport dot. sytuacji zdrowotnej warszawiaków jest kolejnym z cyklu; poprzednie dotyczyły m.in. lat 1999-2003, 2004-2007, 1999-2008 i 2009-2011.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.