PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzielnice Warszawy: W której żyje się najdłużej, w której najkrócej?

 • PAP/MN    19 grudnia 2016 - 15:28
Dzielnice Warszawy: W której żyje się najdłużej, w której najkrócej?
Średnia życia mężczyzn w dzielnicach Warszawy w latach 2008-2011 oraz 2011-2014. (fot. UM Warszawa)

• Najkrócej żyją mieszkańcy Pragi, najdłużej - Wilanowa, jednak zróżnicowanie stanu zdrowia mieszkańców Warszawy z poszczególnych dzielnic maleje.
• Mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż w przeciętny mieszkaniec Polski czy mieszkańcy innych dużych miast, z wyjątkiem Krakowa.
• Tak wynika z analiz przeprowadzonych na potrzeby stołecznego ratusza.
Dane przedstawiono na konferencji prasowej w ratuszu. Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) ds. szkolenia podyplomowego i współpracy w zakresie zdrowia publicznego, przekazał, że przeciętna długość życia mieszkańców Warszawy w 2015 r. wynosiła w przypadku mężczyzn - 76,1 roku, a w przypadku kobiet - 82,3. Wartości te są większe niż w 2012 r. odpowiednio o 1,2 i 0,8.

Prof. Wojtyniak wyjaśnił, że przeciętna długość życia to wiek, którego - jak się można spodziewać - dożyje dzisiejszy noworodek, jeżeli nic się nie zmieni w realiach, tzn. sytuacja ani się nie poprawi, ani nie pogorszy.

Mieszkańcy Warszawy żyją dłużej niż w przeciętny mieszkaniec Polski czy mieszkańcy innych dużych miast, z wyjątkiem Krakowa, bo tam średnia życia mężczyzn wynosi 76,3 roku, a kobiet 82,6. Prof. Wojtyniak wskazał, że można mówić o "przepaści" - pięć lat różnicy - między Warszawą a miastami o najkrótszej średniej życia, wśród których jest Łódź.

Zastępca dyrektora NIZP-PZH powiedział, że w stolicy Polski, podobnie jak w wielu innych stolicach europejskich, obserwuje się duże zróżnicowanie w długości życia w zależności od dzielnicy zamieszkania.

Czytaj też: Oto jak mieszkańcy województw wykorzystywali świadczenia rodzinne

"Rodzący się obecnie chłopiec w Wilanowie może oczekiwać, że będzie żył prawie 81 lat - dokładnie 80,9; natomiast chłopiec rodzący się na Pradze-Północ może oczekiwać, że będzie żył 71,1, tzn. prawie o 9 lat mniej" - wskazał.

Jak zauważył, w Wilanowie i na Ursynowie długość życia nie zwiększyła się w ostatnich latach, lecz uległa nawet pewnemu skróceniu, a na Pradze Północ i na Woli sytuacja się systematycznie poprawia. "Główny wniosek jest taki, że zmniejsza się zróżnicowanie stanu zdrowia w Warszawie w zależności od dzielnicy zamieszkania" - stwierdził.

Podobnie jak w całej populacji, najczęstszymi przyczynami zgonów mieszkańców Warszawy są choroby układu krążenia (45 proc. zgonów) oraz nowotwory złośliwe (27 proc.).

Czytaj też: W Pałacu Kultury i Nauki uhonorowano radną

Wśród tzw. zewnętrznych przyczyn zgonów najczęstsze zagrożenie życia stanowiły upadki, na drugim miejscu były samobójstwa i dopiero na trzecim miejscu wypadki komunikacyjne.

Z danych ratusza wynika, że w szpitalach warszawskich w latach 2009-2014 prawie 50 proc. pacjentów to osoby spoza Warszawy. Oceniono, że takich pacjentów przybywa.

Przedstawiony w poniedziałek raport dot. sytuacji zdrowotnej warszawiaków jest kolejnym z cyklu; poprzednie dotyczyły m.in. lat 1999-2003, 2004-2007, 1999-2008 i 2009-2011.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.