PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień seniora: Warszawskie sądy przyjazne osobom starszym

  • aw/PAP    14 listopada 2016 - 12:45
Dzień seniora: Warszawskie sądy przyjazne osobom starszym
fot.sxc.hu

• Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora w warszawskich sądach osoby w wieku 60+ są obsługiwane w poniedziałek (14 listopada) poza kolejnością.
• Ponadto mogą uzyskać darmowe porady prawne adwokatów, którzy włączyli się do akcji, a policja uczy, jak unikać oszustw "na wnuczka".
To pierwsza tego typu inicjatywa sędziów w Polsce, którą prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie - wraz z sądami rejonowymi i Sądem Okręgowym Warszawa-Praga - zorganizowana wspólnie z Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie i Komendą Stołeczną Policji.

Tego dnia osoby w wieku 60+ są - w dziesięciu sądach w stolicy oraz w sądach w Pruszkowie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim - obsługiwane, za okazaniem dokumentu tożsamości, poza kolejnością w biurach obsługi interesantów, biurach podawczych, punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego oraz kasach sądów. Dodatkowo - w siedzibie Sądu Okręgowego w Warszawie przy al. Solidarności 127 - mogą one korzystać z darmowych porad prawnych adwokatów.

"Chcieliśmy pokazać ludzką twarz wymiaru sprawiedliwości i sądu" - powiedziała dziennikarzom prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, Małgorzata Kluziak. "Seniorzy często mają problem w odnalezieniu się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości prawnej" - dodała

Podczas spotkania z grupą seniorów insp. Marcin Zimoń z KSP powiedział, że mówił im, jak uniknąć oszustw "na wnuczka", czy też "na policjanta". Dodał, że w tym roku doszło już w stolicy do 400 tego typu oszustw.

"Cieszymy się, że adwokatura została dostrzeżona jako niezbędny elementy wymiaru sprawiedliwości" - mówiła mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska z okręgowej rady adwokackiej. Dodała, że porady cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Sąd chce kontynuować takie inicjatywy w kolejnych latach.

W Ogólnopolski Dzień Seniora w całej Polsce odbywają się m.in. nieodpłatne badania lekarskie, różne wykłady i porady, a także występy artystyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.