PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzień Solidarności z Uchodźcami: 15 października odbędą się manifestacje i happeningi w całej Polsce

 • PAP/AT    11 października 2016 - 12:45
Dzień Solidarności z Uchodźcami: 15 października odbędą się manifestacje i happeningi w całej Polsce
Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w całym kraju odbędą się spotkania, akcje społeczne, happeningi, pokazy filmów i koncerty (fot. Rlevente/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

• Polska przeciwko rasizmowi i przemocy - to hasło obchodzonego 15 października Dnia Solidarności z Uchodźcami.
• W Warszawie odbędzie się manifestacja, podczas której zbierane będą podpisy pod apelem nawołującym do przeciwstawiania się przemocy.
• Poparło go już ponad 200 organizacji.
"Od roku przyzwolenie na przemoc w Polsce narasta. Przyczynami tego są populistyczne wypowiedzi niektórych polityków, które odczłowieczają uchodźców" - powiedziała we wtorek Agata Diduszko-Zyglewska z inicjatywy "Chlebem i Solą", która współorganizuje sobotnią manifestację.

"Drugą przyczyną jest działalność organizacji, które świadomie promują przemoc nawiązując do przedwojennych faszystowskich tradycji. Ta tendencja będzie się nasilać, jeśli się jej nie przeciwstawimy" - podkreśliła Diduszko-Zyglewska.

Przywołała najnowsze dane Prokuratury Krajowej, z których wynika, że rośnie liczba spraw z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych. 10 lat temu prokuratury prowadziły ich kilkadziesiąt; w 2015 r. liczba ta przekroczyła 1,5 tys. Wykrywalność tych przestępstw utrzymuje się na ok. 20 proc. poziomie - informowali w kwietniu w Sejmie przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

"Takie przypadki rzeczywistej, fizycznej przemocy wzrosły dwukrotnie. Oznacza to, że średnio co siedem i pół godziny w Polsce dochodzi do przestępstwa na tle rasowym, etnicznym lub wyznaniowym" - powiedziała Diduszko-Zyglewska.

Czytaj też: Powstał bank ofert pomocy dla imigrantów

Jak poinformowała, w sobotę, pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w całym kraju odbędą się spotkania, akcje społeczne, happeningi, pokazy filmów i koncerty. Na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się manifestacja połączona z koncertem. Wśród zaproszonych gości jest m.in.: szefowa Amnesty International w Polsce Draginja Nadażdin, b. opozycjonista Józef Pinior i prof. Małgorzata Fuszara.

Przy okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami będą zbierane podpisy pod apelem nawołującym do aktywnego przeciwstawiania się rasizmowi i przemocy. Dotychczas podpisało się pod nim ponad 200 instytucji i organizacji. Wśród sygnatariuszy apelu znaleźli się m.in.: Urząd m.st. Warszawy, teatry (m.in. Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie), muzea (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Instytut Spraw Publicznych, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Maja, 2016-12-05 10:05:40

  Agata Diduszko-Zyglewska to gruba i brzydka żydówka która sprzedała Polskę za kilka srebrników ... Pfuuu!
 • Marzena, 2016-10-13 09:16:31

  Ale przeciwko antybiałemu rasizmowi, islamskiej ksenofobii i arabskiej przemocy to już nie ma żadnej demonstracji jak rozumiem. Kiedy demonstracja w obronie praw kobiet masowo łamanych w krajach muzułmańskich ?
 • WHITE_POWER, 2016-10-12 17:38:41

  Co to ma (...) być za dzień uchodźcy? To nie są (...) żadni uchodźcy tylko (...) nielegalni imigranci, których trzeba z Europy (...), bo Europa powinna być biała! Was, wy (...) lewaki, również powinno się stąd (...). Skoro tak bardzo chcecie multi-kulti to (...) na Bliski Wschód, tam się (...) integ...rujcie z tymi (...) zwierzętami  rozwiń