PARTNER PORTALU
 • BGK

Echa obchodów na Westerplatte: Paweł Adamowicz dziękuje Andrzejowi Dudzie i pisze do Beaty Szydło

 • MIW    4 września 2017 - 17:52
Echa obchodów na Westerplatte: Paweł Adamowicz dziękuje Andrzejowi Dudzie i pisze do Beaty Szydło
Podczas rocznicowych uroczystości na Westerplatte doszło do zgrzytu. (fot. gdansk.pl / J. Pinkas)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wystosował 4 września list do prezydenta Andrzeja Dudy dziękując za włączenie się w wyjaśnienie sytuacji, do której doszło 1 września podczas rocznicowych obchodów na Westerplatte. Prezydent Gdańska zwrócił się także do premier Beaty Szydło, prosząc o wyjaśnienie incydentu w którym brali udział reprezentanci MON. W przesłanym do mediów komunikacie urzędnicy gdańskiego ratusza odnoszą się ponadto do pojawiających się w kontekście piątkowych wydarzeń informacji.
• Urzędnicy dementują, jakoby to władze centralne, a nie miasto były organizatorem obchodów na Westerplatte. Jak stwierdzają Paweł Adamowicz od 1999 roku jest organizatorem i pomysłodawcą uroczystości.

• On też zaprasza na nią i to na jego zaproszenie biorą w niej udział przedstawiciele władz państwowych, zaś harcerze od początku byli „współorganizatorami uroczystości i przywrócenia tego miejsca zbiorowej pamięci Polaków” – argumentują gdańscy urzędnicy.

• Przedstawiciele ratusza stanowczo też zaprzeczają, jakoby Adamowicz miał zamiar zakłócić przebieg uroczystości i w trakcie odczytywania apelu poległych urzędnicy wyłączyli nagłośnienie.

- Cała uroczystość była transmitowana i słychać oraz widać, iż nikt z urzędników nie wyłączał nagłośnienia. To, że wojsko z wyprzedzeniem przygotowało niezależne nagłośnienie świadczy o zaprogramowanej intencji niedotrzymania zobowiązań. Możemy więc przypuszczać, że od początku przedstawiciele MON mieli zamiar dokonać zmiany przygotowanego przez nas scenariusza uroczystości. Byli gośćmi, a wymusili rolę organizatora – czytamy w oświadczeniu gdańskiego ratusza.

Czytaj też:  Afera na Westerplatte: Nie pozwolili odczytać Apelu Pamięci

Gdański magistrat stwierdza ponadto, że nieprawdziwy jest komunikat MON mówiący, iż nagranie obrazuje moment kiedy Apel Pamięci jest odczytywany. Zdaniem ratusza w rzeczywistości jest to moment, gdy kończy się modlitwa Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

- W momencie wyczytywania harcerza przez prowadzącego zostaje on zablokowany, a zamiast niego na mównicę wchodzi żołnierz do którego podchodzi kolejny z własnym przenośnym mikrofonem. Tym samym w komunikacie MON pojawia się kolejna nieprawda, o tym że żołnierz żandarmerii w żaden sposób nie utrudniał osobom przebywającym na Westerplatte udziału w ceremonii. Jak bowiem nazwać inaczej zablokowanie harcerza, który zgodnie ze scenariuszem miał odczytać Apel Pamięci, do czego został wywołany – stwierdzają gdańscy urzędnicy.

Ratusz odnosi się też do stwierdzenia, że zgodnie z wojskowym ceremoniałem Apel Pamięci może odczytać tylko żołnierz. Zdaniem urzędników w tym przypadku jednak to strona wojskowa, zabiegając o wzięcie udziału w uroczystości oraz o to, by uwzględnić w Apelu nazwiska Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką, zaproponowała kompromis.

- To kontradmirał Krzysztof Jaworski wraz z towarzyszącymi mu dwoma oficerami 31.08 rano spotkali się z prezydentem Pawłem Adamowiczem i podczas tego spotkania mówili, że ceremoniał, że jest rzeczą w pewnym sensie umowną. I przystali na propozycję prezydenta, by to harcerze odczytywali część główna apelu, a żołnierz przywołanie "Stańcie do Apelu" . W ciągu dnia mimo iż wydawało się, że sprawa została definitywnie ustalona próbowano po raz kolejny wpływać na ograniczenie roli harcerzy. Ostatnia rozmowa prezydenta z dyrektorem departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Narodowego MON Sławomirem Frątczakiem wydawała się być ostatnią. W rezultacie rozmowy harcerze mieli odczytywać główną treść apelu, żołnierze przywołanie "Stańcie do Apelu" odpowiedź "Chwałą Bohaterom" miała być wypowiedziana wspólnie – tak przebieg tych rozmów przedstawia gdański magistrat.×
KOMENTARZE (4)

 • !!!, 2017-09-05 08:16:41

  You Tobe : Na Tropach Tajemnic Prawda o Westerplatte.
 • Korekta, 2017-09-04 22:17:19

  Do Jak za Komuny.: kto? co?-jaśniej!
 • bałwanienie do kwadratu, , 2017-09-04 22:12:43

  Do Jak za Komuny.: