PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Miasta stają przed nowymi wyzwaniami w zarządzaniu przestrzenią

  • Michał Nowak    20 maja 2016 - 11:17
EEC 2016: Miasta stają przed nowymi wyzwaniami w zarządzaniu przestrzenią
Poseł do Europarlamentu Jan Olbrycht (fot.ptwp.pl)

Polityka i zarządzanie przestrzeniami miejskimi potrafią iść w parze. Szczególnie w tak trudnych czasach dla Europy, gdy na horyzoncie jest problem uchodźców - mówią uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jan Olbrycht przedstawia dwa przykłady politycznego punktu widzenia mającego wpływ na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Jeden pochodzi z Barcelony:

- Znana squaterka mocno związana ze środowiskami lewackimi została burmistrzem miasta. Jej pierwszą decyzją było zwrócenie uwagi na to, że Barcelona jest w niewłaściwy sposób zalewana przez turystów i że należy zwrócić większą uwagę na mieszkańców. Zatrzymała więc budowę czterech hoteli, mimo procesów prawnych i 3-4 tys. miejsc pracy, które zostały utracone. Teraz w tej przestrzeni mają stanąć budynki socjalne - mówi europoseł.

Jako drugi przykład Olbrycht podaje Madryt, gdzie nowa burmistrz doszła do wniosku, że ma dość dominacji wielkich kapitalistów i wstrzymała budowę pola golfowego stwierdzając, że to idealne miejsce dla budynków mieszkalnych.

Jednym z ważniejszych tematów w Europie jest kwestia uchodźców - kontynuuje Olbrycht i dodaje, że to problem niezwykle ważny dla miast.

- Doszło do wykorzystania różnego rodzaju elementów przestrzeni publicznej, w niektórych miastach zamknięto sale gimnastyczne albo wykorzystano różne obiekty, gdzie można było tych ludzi ulokować. W Brukseli ci ludzie zadomowili się w parkach, co zmieniło w jeden dzień obraz tej części miasta w koczowisko. To jest początek procesu, który będzie się dalej toczył. Dyskusja czy przyjmiemy czy nie przyjmiemy uchodźców – nie ma takiego znaczenia jak to, co zrobić z tymi ludźmi.

To rodzi nowe wyzwania, to temat nie europejski a globalny. Główny ciężar pada na miasta - konstatuje Olbrycht.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu "Zarządzanie przestrzenią miejską" w trakcie VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.