PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC: Ustawa powinna ujednolicić funkcjonowanie budżetów obywatelskich?

 • Agnieszka Widera-Cichoń    12 maja 2017 - 15:19
EEC: Ustawa powinna ujednolicić funkcjonowanie budżetów obywatelskich?
Agnieszka Ścigaj (fot. Facebook)

Z jednej strony budżety partycypacyjne już na dobre wpisały się w tworzenie budżetów wielu miast, ale z drugiej strony ich funkcjonalność i efekty są bardzo różne. Czy mogłoby to zmienić ujednolicenie form partycypacji w sposób ustawowy?
- Nie jestem przekonana, czy powinna być dedykowana specjalna ustawa, która ujednolici funkcjonowanie budżetów obywatelskich. Chodzi o zaangażowanie ludzi, a nic nie zabija bardziej zaangażowania niż doprecyzowania tych aktywności precyzyjnymi ustawami – uważa posłanka Agnieszka Ścigaj, poseł na Sejm RP.

Podkreśla, że jest już kilka ustaw, które dotykają kwestii partycypacji społecznej np. ustawa o dzielności pożytku publicznym i wolontariacie, ustawa o samorządzie gminnym czy ustawa o finansach publicznych.

- Jestem za tym, by nie dokręcać śruby ustawodawczej, zostawić pewną elastyczność. Dochodzenie przez doświadczenie, zostawienie pewnej przestrzeni dowolności kształtowania tych form przez samorządy, to lepsze moim zdaniem rozwiązania, ale niewykluczone, że wypracowane doświadczenie zaskutkuje ustawą – dodaje Ścigaj.

Artykuł powstał na bazie panelu „Partycypacja i konsultacje społeczne w praktyce”

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • mw, 2017-05-15 12:56:05

  Szanowni Państwo - budżet obywatelski "dzieje się" podczas wyborów i właśnie politycy robią wszystko, aby ludzi zniechęcać do głosowania. Oni doskonale ze "swoimi" sobie poradzą z pieniędzmi podatników :)
 • marek, 2017-05-15 07:17:41

  W Gliwicach urzędnicy odrzucili 70% propozycji mieszkańców. Bo im się nie spodobały, bo nie są zgodne z ich planami... nie wiadomo, kryteriów oceny nikt nie zna. To chyba kryteria "na widzimisię". W Gliwicach to taki budżet "obywatelski", że urzędnicy decydują nad czym mieszkańcy... mogą głosować i co wybrać. A wybrali głównie remonty chodników i ulic, czyli coś co należy do obowiązków miasta.  rozwiń
 • noname, 2017-05-12 16:49:52

  Z jednej strony - racja; z drugiej - bez bardziej uściślonych zasad ustawowych, do których musieliby się stosować urzędnicy uczestniczący w procesie, dochodzi do takich aberracji, jak w Gliwicach, gdzie budżet ten jest tylko z nazwy obywatelski.