PARTNER PORTALU
 • BGK

Ekolodzy zadowoleni z odwołania Jana Szyszki

 • aw/PAP    9 stycznia 2018 - 13:37
Ekolodzy zadowoleni z odwołania Jana Szyszki
Jan Szyszko, (fot.mos.gov.pl)

Organizacje ekologiczne z zadowoleniem przyjęły odwołanie Jana Szyszki z funkcji ministra środowiska. Ich zdaniem lista grzechów byłego szefa resortu środowiska jest długa, na czele z wycinką w Puszczy Białowieskiej. Dodali, że są gotowi do współpracy z nowym szefem MŚ.
We wtorek (9 stycznia) prezydent Andrzej Duda odwołał z funkcji ministra środowiska Jana Szyszko, a na jego miejsce powołał Henryka Kowalczyka. Szyszko był szefem resortu środowiska od dwóch lat, Kowalczyk natomiast był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Zmianę na stanowisku ministra środowiska z zadowoleniem przyjęły organizacje ekologiczne.

"Zmiana na stanowisku Ministra Środowiska daje nadzieję na powrót do stanu, w którym resort działa na rzecz ochrony, a nie niszczenia naszego dziedzictwa przyrodniczego. Lista złych decyzji i grzechów ekologicznych ministra Jana Szyszki jest długa, a lekceważenie prawa w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej to jedynie czubek góry lodowej" - podkreśliła w komentarzu dla PAP Katarzyna Kościesza z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Przypomniała, że za czasów urzędowania ministra Szyszki powstało tzw. "lex Szyszko", które - jak zaznaczyła - doprowadziło do masowego, niekontrolowanego wyrębu drzew w całej Polsce.

Chodzi o poselską nowelizację ustawy, która pozwoliła od 1 stycznia 2017 roku właścicielom nieruchomości wycinać drzewa na swoich działkach, bez względu na ich obwód, o ile nie było to związane z działalnością gospodarczą. Nowe prawo i prowadzona w wielu miejscach wycinka - również nielegalna - wywołały protesty społeczne. Krytycznie o nowych przepisach miał również wypowiadać się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ostatecznie po ponad pół roku, przepisy zostały zaostrzone.

Kościesza wskazała też na "demontaż instytucji zajmujących się ochroną przyrody czy negowanie problemu smogu". "Mamy nadzieję, że nowy minister wycofa się z błędnych decyzji podjętych przez ministra Szyszkę i roztoczy faktyczną ochronę nad polską przyrodą, dzięki której nasz kraj jest znany w świecie. Jesteśmy gotowi na współpracę, jeśli tylko nowy minister wyrazi taką wolę" - zadeklarowała przedstawicielka ClientEarth.

Na kwestię Puszczy Białowieskiej zwrócił uwagę też Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. Jego zdaniem prowadzone przez leśników i ministerstwo działania w puszczy spowodowały "zniszczenia ogromnych połaci" lasu.

Ekolog skrytykował b. ministra, że ten utrzymywał niekorzystne - jego zdaniem - przepisy prawa łowieckiego, a także że promował "życiodajny dwutlenek węgla zamiast energii odnawialnych".

"Zrezygnował z dofinansowania przyrodniczych i ekologicznych inicjatyw, ponieważ pompował miliony do Tadeusza Rydzyka. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić konsekwencji pomysłów Szyszki, ponieważ wiele pomysłów zostanie dopiero wprowadzonych w życie - zwłaszcza inwestycje hydrotechniczne czy demontaż dyrekcji ochrony środowiska - są one jak tykająca bomba" - ocenił przedstawiciel Fundacji. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • marcooooo, 2018-01-09 20:27:39

  Do EmerytowanyLeśnik: Określe3nie "totalna opozycja "to propagandowy absurd - odpowiedź totalitarnej władzy na patriotyczną obronę kraju. Ustawa "lex Szyszko" doprowdziła co do joty do tego o czym Pan pisze: masowego, niekontrolowanego wyrębu drzew w całej Polsce". Może się... Panu pomyliło z Lasami Państwowymi: tam jest masowy, kontrolowany wyrąb drezw -zwłaszcza w Puszczy Białowieskiej  rozwiń
 • history, 2018-01-09 20:25:56

  tym tzw. postmodernistycznym organizacjom ""ekologicznym" i ich aktywistom wyłączyć prąd, woę, ciepło i wysłać do lasu żywić się korzonkami. U nas na wsi juz takich aktywistów pamietają, co rozkułaczali chłopów. A teraz wnuki i prawnuki tych aktywistów tworzą nowe zagony aktywu....  rozwiń
 • EmerytowanyLeśnik, 2018-01-09 15:39:22

  W ustawowej działalności Lasów Państwowych, nie istnieje żadne takie działanie, określane przez totalną opozycję jako: "masowy, niekontrolowany wyręb drzew w całej Polsce". To oszczerstwo, nie tylko wobec Prof.Szyszko ale i całego obecnego Rządu.