PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci: sterylizacja zwierząt może zmniejszyć problem ich bezdomności

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 11:30
Eksperci: sterylizacja zwierząt może zmniejszyć problem ich bezdomności
Sterylizacja zwierząt może w ciągu kilku lat skutecznie rozwiązać problem ich bezdomności.

Sterylizacja zwierząt może w ciągu kilku lat skutecznie rozwiązać problem ich bezdomności – oceniają eksperci, działacze stowarzyszenia z Bielawy (Dolnośląskie). Udało im się w ten sposób zmniejszyć w powiecie dzierżoniowskim bezdomność zwierząt o połowę.
  • W ciągu trzech lat aktywnej działalności w gminie Bielawa i całym powiecie dzierżoniowskim udało się zmniejszyć bezdomność znacząco, bo aż o połowę.
  • - W ciągu trzech lat liczba bezdomnych psów spadła z 200 do 100, ale jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, że w tym czasie znacznie bardziej spadła liczba trafiających do nas szczeniaków. Było ich ponad 150, a teraz mniej niż 10 - mówi prezes schroniska Azyl w Dzierżoniowie Jerzy Thomalla.
  • Znowelizowana przez parlament w 2017 r. ustawa o ochronie zwierząt pozwala samorządom na finansowanie sterylizacji zwierząt domowych.

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Bielawie na Dolnym Śląsku od kilku lat podejmuje skuteczne działania na rzecz edukacji i profilaktyki w walce z bezdomnością zwierząt.

Propaguje sterylizację psów i kotów domowych zamiast budowania kolejnych schronisk dla porzuconych czy niechcianych zwierząt.

Nie chodzi tylko o akcję uświadamiającą, ale i o działania praktyczne, m.in. finansowanie wykonywania tego zabiegu.

- To zabieg bezpieczny i stosunkowo tani. Sterylizacja kotki kosztuje od 90 do 150 zł, psa od 150 do 200 zł. Tymczasem utrzymania zwierzęcia w schronisku to wydatek kilku tys. zł, a jeśli zwierzę pozostanie w nim do śmierci, to może kosztować podatnika nawet 100 tys. zł - powiedziała Beata Listwan, wolontariuszka stowarzyszenia i inicjatorka akcji.

W ciągu trzech lat aktywnej działalności w gminie Bielawa i całym powiecie dzierżoniowskim udało się zmniejszyć bezdomność znacząco, bo aż o połowę.

Prezes schroniska Azyl w Dzierżoniowie Jerzy Thomalla podkreślił, że to podjęta przez stowarzyszenie akcja sterylizacji przyniosła skuteczne zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt.

- W ciągu trzech lat liczba bezdomnych psów spadła z 200 do 100, ale jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, że w tym czasie znacznie bardziej spadła liczba trafiających do nas szczeniaków. Było ich ponad 150, a teraz mniej niż 10 - wskazał Thomalla.

Listwan oceniła, że "odwrócenie działania i myślenia i sposobie zapobiegania bezdomności" nie odpowiada wszystkim osobom i podmiotom zainteresowanym tym tematem.

- Sprzeciwiamy się idei budowania kolejnych coraz większych schronisk dla zwierząt bezdomnych. Niestety, istnieje potężne lobby, które widzi w tym interes i domaga się coraz większych nakładów na takie cele. A to są absurdalnie wielkie i rosnące koszty. Przy tym doprowadzają oni do cierpień zwierzęta, które są skazane na wieczne zamknięcie w schronisku - powiedziała Listwan.

Dodała, że "schroniska muszą być nadal, ale jedynie miejscem przejściowym, a nie będą nimi nigdy, gdy nie ograniczy się populacji zwierząt z pomocą sterylizacji".

- Ludzie szczególnie w małych miejscowościach z dużym zrozumieniem i akceptacją podchodzą do naszej akcji edukacyjnej i profilaktycznej. Wystarczy czasem kwadrans, by ich przekonać, że warto wykonać sterylizację. Znacznie trudniej przekonać urzędników, którzy wcześniej oceniali, że potrzeba zmiany pokoleniowej w społeczeństwie, by doszło do zmiany świadomości w tej kwestii - powiedziała Listwan.

Podkreśliła, że znowelizowana przez parlament w 2017 r. ustawa o ochronie zwierząt "wreszcie pozwala samorządom na finansowanie sterylizacji zwierząt domowych", co powinno - jej zdaniem - ułatwić akcję edukacyjną, profilaktyczną i zwiększyć wykonywanie tych zabiegów.

- Jeśli włodarze (...) są empatyczni, faktycznie zainteresowani rozwiązaniem tego problemu, to w ciągu 3-4 lat można naprawdę doprowadzić do (zlikwidowania) bezdomności na danym terenie. Nam się w powiecie dzierżoniowskim naprawdę udało w tej sprawie skutecznie działać - powiedziała Listwan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.