PARTNER PORTALU
 • BGK

Eksperci: sterylizacja zwierząt może zmniejszyć problem ich bezdomności

 • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 11:30
Eksperci: sterylizacja zwierząt może zmniejszyć problem ich bezdomności
Sterylizacja zwierząt może w ciągu kilku lat skutecznie rozwiązać problem ich bezdomności.

Sterylizacja zwierząt może w ciągu kilku lat skutecznie rozwiązać problem ich bezdomności – oceniają eksperci, działacze stowarzyszenia z Bielawy (Dolnośląskie). Udało im się w ten sposób zmniejszyć w powiecie dzierżoniowskim bezdomność zwierząt o połowę.
 • W ciągu trzech lat aktywnej działalności w gminie Bielawa i całym powiecie dzierżoniowskim udało się zmniejszyć bezdomność znacząco, bo aż o połowę.
 • - W ciągu trzech lat liczba bezdomnych psów spadła z 200 do 100, ale jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, że w tym czasie znacznie bardziej spadła liczba trafiających do nas szczeniaków. Było ich ponad 150, a teraz mniej niż 10 - mówi prezes schroniska Azyl w Dzierżoniowie Jerzy Thomalla.
 • Znowelizowana przez parlament w 2017 r. ustawa o ochronie zwierząt pozwala samorządom na finansowanie sterylizacji zwierząt domowych.

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Bielawie na Dolnym Śląsku od kilku lat podejmuje skuteczne działania na rzecz edukacji i profilaktyki w walce z bezdomnością zwierząt.

Propaguje sterylizację psów i kotów domowych zamiast budowania kolejnych schronisk dla porzuconych czy niechcianych zwierząt.

Nie chodzi tylko o akcję uświadamiającą, ale i o działania praktyczne, m.in. finansowanie wykonywania tego zabiegu.

- To zabieg bezpieczny i stosunkowo tani. Sterylizacja kotki kosztuje od 90 do 150 zł, psa od 150 do 200 zł. Tymczasem utrzymania zwierzęcia w schronisku to wydatek kilku tys. zł, a jeśli zwierzę pozostanie w nim do śmierci, to może kosztować podatnika nawet 100 tys. zł - powiedziała Beata Listwan, wolontariuszka stowarzyszenia i inicjatorka akcji.

W ciągu trzech lat aktywnej działalności w gminie Bielawa i całym powiecie dzierżoniowskim udało się zmniejszyć bezdomność znacząco, bo aż o połowę.

Prezes schroniska Azyl w Dzierżoniowie Jerzy Thomalla podkreślił, że to podjęta przez stowarzyszenie akcja sterylizacji przyniosła skuteczne zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt.

- W ciągu trzech lat liczba bezdomnych psów spadła z 200 do 100, ale jeszcze bardziej ciekawy jest fakt, że w tym czasie znacznie bardziej spadła liczba trafiających do nas szczeniaków. Było ich ponad 150, a teraz mniej niż 10 - wskazał Thomalla.

Listwan oceniła, że "odwrócenie działania i myślenia i sposobie zapobiegania bezdomności" nie odpowiada wszystkim osobom i podmiotom zainteresowanym tym tematem.

- Sprzeciwiamy się idei budowania kolejnych coraz większych schronisk dla zwierząt bezdomnych. Niestety, istnieje potężne lobby, które widzi w tym interes i domaga się coraz większych nakładów na takie cele. A to są absurdalnie wielkie i rosnące koszty. Przy tym doprowadzają oni do cierpień zwierzęta, które są skazane na wieczne zamknięcie w schronisku - powiedziała Listwan.

Dodała, że "schroniska muszą być nadal, ale jedynie miejscem przejściowym, a nie będą nimi nigdy, gdy nie ograniczy się populacji zwierząt z pomocą sterylizacji".

- Ludzie szczególnie w małych miejscowościach z dużym zrozumieniem i akceptacją podchodzą do naszej akcji edukacyjnej i profilaktycznej. Wystarczy czasem kwadrans, by ich przekonać, że warto wykonać sterylizację. Znacznie trudniej przekonać urzędników, którzy wcześniej oceniali, że potrzeba zmiany pokoleniowej w społeczeństwie, by doszło do zmiany świadomości w tej kwestii - powiedziała Listwan.

Podkreśliła, że znowelizowana przez parlament w 2017 r. ustawa o ochronie zwierząt "wreszcie pozwala samorządom na finansowanie sterylizacji zwierząt domowych", co powinno - jej zdaniem - ułatwić akcję edukacyjną, profilaktyczną i zwiększyć wykonywanie tych zabiegów.

- Jeśli włodarze (...) są empatyczni, faktycznie zainteresowani rozwiązaniem tego problemu, to w ciągu 3-4 lat można naprawdę doprowadzić do (zlikwidowania) bezdomności na danym terenie. Nam się w powiecie dzierżoniowskim naprawdę udało w tej sprawie skutecznie działać - powiedziała Listwan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.