PARTNER PORTALU
  • BGK

Elbląg walczy z wielką wodą. Prezydent ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe (ZDJĘCIA)

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    18 września 2017 - 18:44
Elbląg walczy z wielką wodą. Prezydent ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe (ZDJĘCIA)
W Elblągu wylała rzeka Kumiela (fot. UM Elbląg)

Zalane ulice, podtopione budynki, całkowity paraliż komunikacyjny. Tak wygląda Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie) po tym, jak na co dzień niepozorna rzeka Kumiela wylała. Witold Wróblewski, prezydent miasta, ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy pracują na pełnych obrotach.
• Po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Elblągiem przeszły potężne ulewy deszczu, wylała rzeka Kumiela.

• Pod wodą znalazło się kilkanaście ulic. Ruch samochodów oraz pieszych na kilku z nich został wstrzymany. 

• Spore utrudnienia dotyczą też kursowania komunikacji miejskiej. Woda niebezpiecznie zbliżała się do jednego z miejskich szpitali. Na szczęście sytuację udało się opanować. 

Jeszcze przed południem w trybie pilnym zebrał się sztab kryzysowy w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Witold Wróblewski, prezydent miasta zdecydował o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego.

- Po intensywnych opadach deszczu wylała rzeka Kumiela. Wypływa ona z Wysoczyzny Elbląskiej i na co dzień jest małą, dziką rzeką, ale w przypadku intensywnych opadów deszczu staje się rwąca, górską rzeką - informuje Joanna Urbaniak z elbląskiego magistratu. 

Najgroźniejsza sytuacja miała miejsce przy ul. Związku Jaszczurczego, gdzie znajduje się prywatny szpital. Woda sięgała tam do wysokości pół metra. Jak informuje wydział zarządzania kryzysowego w elbląskim magistracie, sytuację w tym miejscu udało się opanować. 

- Na wszelki wypadek wokół szpitala cały czas dokładamy worki z piaskiem - słyszymy w sztabie kryzysowym. 

Służby ratunkowe od rana wypompowują wodę z zalanych piwnic. Woda dostała się m.in. do wnętrz kilku szkół. Strażacy w newralgicznych miejscach zakładają specjalne rękawy, które mają zapobiec przelewaniu się wody. Układają też worki z piaskiem.

Komunikat o poważnych utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wydał ZKM Elbląg. Utrudnienia, objazdy, skrócone trasy występują na liniach 1, 2, 4, 7,11, 12, 13, 14, 17, 20, 30 i 31.

Na oficjalnym profilu elbląskiego magistratu na Facebook urzędnicy wystosowali apel do mieszkańców oraz turystów. - Uwaga! Jeżeli nie musicie to nie jedźcie samochodem do miasta. Jeżeli możecie zostawić auto pod swoim miejscem pracy to je zostawcie. Praktycznie połowa miasta stoi w mniejszych lub większych korkach i zatorach. Ze względu na zamknięcie alei Grunwaldzkiej zakorkowana jest ulica Rawska, Bema i wszystkie ulice dojazdowe.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.