PARTNER PORTALU
 • BGK

Elektrownie wiatrowe w Sejmie: Dlaczego Polacy protestują przeciwko „wiatrakom"

 • Piotr Toborek    10 marca 2016 - 17:16
Elektrownie wiatrowe w Sejmie: Dlaczego Polacy protestują przeciwko „wiatrakom"
Według poselskiego projektu wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości (fot.fotolia)

• W całej Polsce powstało ponad tysiąc stowarzyszeń i organizacji, których jedynym celem jest walka o zmianę prawa dotyczącego budowy farm wiatrowych.
• Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych posłów PiS normujący zasady budowania elektrowni wiatrowych wpisuje się w oczekiwania protestujących.
Choć do gorących sporów i radykalnych linii podziału jesteśmy w Polsce przyzwyczajeni, to co dzieje się wokół farm wiatrowych, nawet jak na nasze standardy uchodzić może za prawdziwą „wojnę”.

W dyskusji o wiatrakach trudno znaleźć głosy, które uznać można by za neutralne, mamy jasny podział na zwolenników i przeciwników powstawania farm wiatrowych.

Ci drudzy mówią co prawda o sobie jako o „przeciwnikach budowy wiatraków w zbyt bliskiej odległości od siedzib ludzkich”, ale druga strona twierdzi, że wprowadzenie proponowanych zapisów prawnych oznacza praktycznie koniec tej formy pozyskiwania energii.

Spór jest więc bardzo ostry, a tak naprawdę ekonomiczne znaczenie farm wiatrowych ciągle jest marginalne: w ubiegłym roku wyprodukowały w Polsce 10 tys. GWh energii. W tym samym czasie z elektrowni węglowych popłynęło 221 tys. GWh.

Nie zmienia to jednak faktu, że w tej chwili w Polsce działa kilkaset stowarzyszeń, które powstały tylko w tym celu, aby walczyć z inwestycjami „wiatrowymi” w wielu regionach Polski.

– Według naszych danych takich stowarzyszeń jest już nawet ponad tysiąc – mówi Aleksandra Kruszyna-Ksepko ze Stowarzyszenia Nasza Sprawa, które walczy z inwestycjami wiatrowymi na Mazowszu. – To świadczy o tym, że mieszkańcy nie chcą wiatraków. Owszem, znam takich, którzy są ich zwolennikami – to właściciele działek, na których wiatraki postawiono, innych nie spotkałam – dodaje.

Projekt zadowala mieszkańców

Do Sejmu trafił projekt posłów PiS, który zakłada, że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości.

Taka sama odległość ma też być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

Projekt zakłada, że istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogą być rozbudowywane, dopuszczalny jest jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji.

Wiatraki będą mogły być budowane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak tłumaczą autorzy, chodzi o to, żeby nie było takiej sytuacji, w której na przykład ktoś nie wie, że w jego sąsiedztwie ma być, czy jest budowany wiatrak

Posłowie PiS chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jako budowla i by – w razie awarii – stosować do niej przepisy dotyczące katastrof budowlanych. Obecnie wiatrak składa się – według prawa – z części budowlanej i części technicznej.

– Ten projekt spełnia nasze oczekiwania – mówi Aleksandra Kruszyna-Ksepko. – Liczymy na to, że zostanie uchwalony do połowy roku, tak zapewniali nas parlamentarzyści z naszego regionu.

Zdaniem przedstawicieli branży wiatrowej ustawa PiS to praktycznie koniec rozwoju energetyki wiatrowej. – Dla profesjonalnej energetyki wiatrowej nie będzie w Polsce miejsca – mówił Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Gazecie Wyborczej.

Komu szkodą wiatraki?

Zwolennicy wiatraków powołują się na badania naukowców, które nie wskazują na szkodliwość farm wiatrowych dla zdrowia, przeciwników to jednak nie przekonuje.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • mggieP, 2018-03-06 09:44:22

  Do Don Kichot: hahahaha
 • anonymous, 2016-03-13 20:49:07

  "Do energii pochodzącej z turbin wiatrowych aż 112 euro za 1 MWh, w Niemczech ta dopłata wynosi tylko 19 euro" - i już wszystko jasne :)
 • samorządowiec od 1990 r, 2016-03-12 08:40:22

  Cała historia Polski to jedna wielka walka z wiatrakami .