PARTNER PORTALU
  • BGK

Ełk: referendum w sprawie odwołania wójta nieważne

  • PAP/JL    9 maja 2016 - 06:58
Ełk: referendum w sprawie odwołania wójta nieważne

Referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ełk Tomasza Osewskiego jest nieważne. Fot. Bip.elk.warmia.mazury.pl

Referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji wójta gminy Ełk Tomasza Osewskiego jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.
Referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział nie mniej niż trzy piąte liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich wójta gminy Ełk w 2014 roku. Wzięło w nich wówczas udział (II tura) 3528 osób. Do uznania ważności referendum wymagany był więc udział 2117 osób.

Po podliczeniu przez komisje obwodowe oddanych głosów okazało się, że w referendum wzięło udział 406 uprawnionych, czyli do wymaganej frekwencji zabrakło 1711 osób.

Pytanie, na które odpowiadali mieszkańcy gminy, brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Tomasza Osewskiego, wójta Gminy Ełk przed upływem kadencji?”. Ci, którzy wzięli udział w głosowaniu, w zdecydowanej większości (356 osób) opowiadali się za odwołaniem wójta.

Uprawnionych do głosowania było 8 tys. 745 osób. Frekwencja w referendum wyniosła 4,64 proc.

Są to wyniki nieoficjalne, ale pełne. Oficjalne wyniki referendum będą podane po przywiezieniu oryginałów protokołów z Ełku do komisarza wyborczego w Olsztynie i ich sprawdzeniu.

Osewski jest wójtem gminy Ełk pierwszą kadencję. Inicjatorzy referendum zarzucali mu, że nie wypełnia obowiązku dbania o dobro mieszkańców i podejmuje decyzje świadczące o braku umiejętności zarządzania. Wójt oceniał te zarzuty jako nieuzasadnione.

Głosowanie w gminie Ełk było pierwszym w tej kadencji samorządu gminnym referendum odwoławczym w okręgu olsztyńskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.