PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska, 500 plus: Gminy nie mają problemów z wypłacalnością świadczeń

  • PAP/EM    17 lutego 2017 - 14:25
Elżbieta Rafalska, 500 plus: Gminy nie mają problemów z wypłacalnością świadczeń
Minister Rafalska powiedziała, że nie ma w planach poważnych zmian w zasadach przyznawania świadczenia rodzinom (fot. youtube.com)

• Nędza dzieci to wstyd każdego kraju i chociażby dlatego warto było wprowadzić program 500 plus, który pozwoli znacznie zmniejszyć to zjawisko - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Nie ma najmniejszych podstaw do tego, aby wątpić w pewność wypłacania środków z programu 500 plus - dodała minister.
Szefowa MRPiPS w piątek w Stargardzie (Zachodniopomorskie) spotkała się z przedstawicielami samorządów, którzy realizują w regionach rządowy program "Rodzina 500 plus".

Minister zaznaczyła na konferencji prasowej, że wprowadzony w kwietniu ub. roku program działa bez zastrzeżeń i jest stale monitorowany - zarówno przez ministerstwo, jak i na poziomie wojewódzkim. Na Pomorzu Zachodnim w ramach programu trafiło do rodzin ponad 676 mln zł. Łącznie świadczeniem jest objętych 150 tys. dzieci.

Czytaj też: 500 plus w formie rzeczowej? To marginalne przypadki

"Bardzo byśmy chcieli, żeby potwierdziły się badania, że o 40 proc. zmniejszy się ogółem ubóstwo skrajne, a skrajne ubóstwo dzieci i młodzieży o 94 proc. Z tych chociażby powodów warto było wprowadzać program 500 plus, bo nędza dzieci to wstyd każdego kraju" - powiedziała Rafalska. Jak dodała, cel ten zostanie osiągnięty i zależy jej, by poprawa utrzymała się w kolejnych latach.

Pytana przez dziennikarzy, czy wystarczy w budżecie pieniędzy na świadczenia wychowawcze, odpowiedziała, że "nie ma najmniejszych podstaw do tego, aby wątpić w pewność wypłacania środków". "Nie znajdziemy ani jednej gminy w całej Polsce, a gmin mamy 2479, w której nastąpiłyby trudności w płynności finansowej czy w wypłacalności świadczenia spowodowane przez stronę rządową. Pieniądze są przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem, wypłacane zgodnie z harmonogramem, który przedstawia samorząd" - wyjaśniła.

Czytaj też: Mieszkasz za granicą? Możesz nie dostać 500 plus

"Gdyby okazało się, że rodzi się dużo więcej dzieci niż to zaplanowaliśmy, to i tak znajdziemy pieniądze. To będzie miła dolegliwość, jeśli będziemy zmuszeni płacić dużo więcej w ramach programu 500 plus, bo rodzi się więcej dzieci. Będziemy zaciskać pasa i będziemy płacić" - podkreśliła.

Rafalska powiedziała, że nie ma w planach poważnych zmian w zasadach przyznawania świadczenia rodzinom, gdyż wiązałoby się to ze wzrostem nakładów na program. "Dopiero 1 kwietnia br. będziemy mieli program po roku funkcjonowania oraz po nowym okresie zasiłkowym. W związku z tym, że będziemy przyznawać świadczenie na pierwsze dziecko w oparciu o dochód z roku 2016, kiedy to część dochodów wzrosła, mogą w tej kwestii zajść jakieś zmiany" - zaznaczyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.