PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska: 500 plus w formie rzeczowej? To marginalne przypadki

  • PAP/EM    16 lutego 2017 - 13:30
Elżbieta Rafalska: 500 plus w formie rzeczowej? To marginalne przypadki
Wprowadzony w kwietniu ub. roku program 500 plus działa bez zastrzeżeń i jest stale monitorowany (fot. pixabay)

• Zamiana pieniędzy z programu 500 plus na inną formę świadczeń to marginalne przypadki – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Dodała, że na 2,7 mln rodzin pobierających świadczenie, takich zamian w skali kraju jest 1005.
Szefowa MRPiPS zainaugurowała w czwartek (16 lutego) w Poznaniu spotkania z przedstawicielami samorządów, którzy realizują w regionach rządowy program "Rodzina 500 plus". Jak zapowiedziała, podobne spotkania mają się odbyć w przeciągu dwóch najbliższych tygodni w każdym z województw.

Minister podkreśliła na konferencji prasowej, że wprowadzony w kwietniu ub. roku program 500 plus działa bez zastrzeżeń i jest stale monitorowany - zarówno przez ministerstwo, jak i na poziomie wojewódzkim. Zdaniem Rafalskiej program spełnia swoje zadania, a przypadki zamiany świadczenia pieniężnego na inne jego formy są marginalne. Jak zaznaczyła, na 2,7 mln rodzin pobierających świadczenie, takich zamian w skali kraju jest ok. 1005.

Taką możliwość przepisy dopuszczają, gdy rodzina wydaje środki z programu niezgodnie z jego przeznaczeniem. Można wówczas wypłacać świadczenia w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług (np. opłat za przedszkole, kolonie, zajęcia dodatkowe itp.)

"Są gminy, gdzie nie ma nawet jednego przypadku takiej zamiany. Ponieważ co miesiąc jest ok. 1005 takich zamian, a samorządów mamy 2479 (…), nie jest to jakiś poważny, duży problem. Natomiast jeśli takie przypadki się zdarzają, to służby się nie wahają przed taką zamianą" - podkreśliła. Dodała jednak, że ten aspekt będzie nadal obserwowany pod kątem tego, czy są to tendencje malejące czy rosnące.

"Część osób pozostaje w kręgu zainteresowania służb socjalnych, pomocy społecznej i mogą się zdarzać sytuacje, w których rodziny nadużywają alkoholu i są zaniedbania opiekuńczo-wychowawcze (…), to wtedy może nastąpić zamiana np. na opłatę za żywność, za pobyt dziecka w żłobku czy za inne usługi społeczne" - mówiła Rafalska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.