PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska apeluje do władz lokalnych o schronienie dla bezdomnych

  • PAP/MN    27 października 2017 - 16:01
Elżbieta Rafalska apeluje do władz lokalnych o schronienie dla bezdomnych
Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się z prośbą o przygotowanie placówek noclegowych. (fot. premier.gov.pl)

O przygotowanie noclegowni, by - w nadchodzącym okresie zimowym - mogły zapewnić schronienie wszystkim potrzebującym zaapelowała w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minister rodziny Elżbieta Rafalska.
"W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, w czasie którego często zagrożone jest zdrowie i życie osób bezdomnych, które nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego schronienia i posiłku, ważny jest stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dobra koordynacja działań, jak również właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny" - napisała w liście minister Rafalska.

W piśmie tym, minister zwróciła się z prośbą o przygotowanie placówek noclegowych, działających na terenie gmin i miast pod kątem udzielenia pomocy osobom bezdomnym oraz na przyjęcie wszystkich tych, którzy potrzebują schronienia, a także zapewnienie im odpowiedniego wsparcia.

Jak wskazała Rafalska, ważne jest również, aby sprawdzić miejsca niezamieszkane, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, jak klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp., by odpowiednio wcześnie dotrzeć z pomocą.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przypomina, że udzielanie schronienia, jest obowiązkiem każdej gminy, a jego realizacja stanowi kluczowy element wsparcia dla osób pozbawionych podstawowych potrzeb bytowych w tym przede wszystkim schronienia.

Według danych MRPiPS z marca - na podstawie ogólnopolskiej akcji liczenia bezdomnych - w Polsce jest ponad 33,4 tys. takich osób. Główne przyczyny bezdomności to eksmisje i konflikty rodzinne. Ponad 83,5 proc. bezdomnych to mężczyźni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.