PARTNER PORTALU
  • BGK

Elżbieta Rafalska: Kluczowe elementy 500 plus się nie zmienią, ale doprecyzujemy pojęcia

  • PAP/AT    31 marca 2017 - 08:39
Elżbieta Rafalska: Kluczowe elementy 500 plus się nie zmienią, ale doprecyzujemy pojęcia
Kluczowe elementy 500 plus , które mają wpływ na skutki finansowe, nie ulegną zmianie - zaznacza minister rodziny (Elżbieta Rafalska fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

Gdyby nas było na to stać, to program 500 plus objąłby wszystkie dzieci. Gdyby jednak świadczenie przysługiwało również na pierwsze dziecko, nie stanowiłoby elementu zachęty - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
• 500 plus to program przełomowy, nie tylko w wymiarze finansowym, ale także pod względem skali oddziaływania i celów, jakie osiągnął - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Program spowodował znaczną redukcję ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych i wzrost liczby dzieci, które przechodzą na świat - wyjaśnia.

• Kluczowe elementy, które mają wpływ na skutki finansowe, nie ulegną zmianie, są gwarantowane - zaznacza.

• Na pewno będziemy doprecyzowywać pojęcia utraty dochodu - dodała.

Program 500 plus kończy właśnie rok. Czy w związku z jego realizacją coś Panią zaskoczyło?

Elżbieta Rafalska: Kilka rzeczy pozytywnie mnie zaskoczyło. Na przykład skala tzw. marnotrawienia środków. Jest ona bardzo niska, bo wynosi zaledwie 0,03 promila. Choć muszę podkreślić, że ja nigdy nie podzielałam obaw, że skala marnotrawienia będzie duża. Cieszę się również, że wydatki są kierowane np. na edukację, na dodatkowe zajęcia, na wakacje. Spodziewałam się, że będą to głównie wydatki bieżące, nie tak precyzyjnie adresowane do dzieci.

Ile rodzin obecnie korzysta z programu?

Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, dzieci jest w tych rodzinach znacznie więcej - 3 mln 820 tys. W tym jest spora, bo ponad 63-procentowa grupa dzieci z terenów wiejskich. Ogólnie program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia.

Czytaj też: Program 500 plus przynosi efekty. Jakie?

Program "Rodzina 500 plus" bezsprzecznie zasłużył sobie na to, żeby mówić o nim: przełomowy. Przełomowy nie tylko w wymiarze finansowym, ale także pod względem liczebności, skali oddziaływania; przełomowy, jeśli chodzi o cele, jakie osiągnął - mówię tu o znacznej redukcji ubóstwa bezwzględnego wśród dzieci i młodzieży, wśród rodzin wielodzietnych, obniżeniu również ubóstwa relatywnego, a także inwestycji w kapitał ludzki. No i coś, co mnie najbardziej cieszy, na co najdłużej czekałam - wzrost liczby dzieci, które przechodzą na świat. To się dzieje już trzeci miesiąc z rzędu, więc możemy śmiało mówić, że ta tendencja utrzyma się dłużej. Wzrosty są spore - w takiej skali nie występowały od wielu lat. W styczniu tego roku wzrost w stosunku do stycznia 2016 r. wynosił 14 proc. Takiego wzrostu nie było chyba od 1995 r.

Czy po pierwszym roku coś w programie się zmieni?

Kluczowe elementy, które mają wpływ na skutki finansowe, nie ulegną zmianie, są absolutnie gwarantowane. A więc kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku zostanie, wysokość świadczenia pozostanie na obecnym poziomie, zostanie też granica 18 lat, do kiedy wypłacamy świadczenie. Ale równocześnie nikt nie musi się martwić, czy starczy środków, one muszą być zagwarantowane w budżecie. Nawet jeśli się rodzi więcej dzieci niż prognozowaliśmy, to i dla nich pieniądze muszą być zabezpieczone.

Pod jakim jeszcze względem rzeczywistość różni się od prognoz? Po pierwszym pół roku wspominała Pani m.in., że z programu korzysta więcej pierwszych dzieci niż się spodziewaliście.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.